make 3.79.1 - en to sv translation catalogue (364 entries)

en: attempt to use unsupported feature: `%s'
sv: försök att använda en funktion som inte stöds: "%s"

en: touch archive member is not available on VMS
sv: nydatering av arkivmedlem är inte tillgängligt i VMS

en: touch: Archive `%s' does not exist
sv: nydatera: Arkivet "%s" finns inte

en: touch: `%s' is not a valid archive
sv: nydatera: "%s" är inte något giltigt arkiv

en: touch: Member `%s' does not exist in `%s'
sv: nydatera: medlemmen "%s" finns inte i "%s"

en: touch: Bad return code from ar_member_touch on `%s'
sv: nydatera: Felaktig returkod från ar_member_touch på "%s"

en: lbr$set_module failed to extract module info, status = %d
sv: lbr$set_module misslyckades med att extrahera modulinformation, status = %d

en: lbr$ini_control failed with status = %d
sv: lbr$ini_control misslyckades och gav status = %d

en: unable to open library `%s' to lookup member `%s'
sv: kan inte öppna biblioteket "%s" för att slå upp medlemmen "%s"

en: Member `%s'%s: %ld bytes at %ld (%ld).
sv: Medlem "%s"%s: %ld byte vid %ld (%ld).

en:  (name might be truncated)
sv:  (namnet kan vara avkortat)

en:   Date %s
sv:   Datum %s

en:   uid = %d, gid = %d, mode = 0%o.
sv:   uid = %d, gid = %d, flaggor = 0%o.

en: *** Break.
sv: *** Avbrott.

en: *** [%s] Archive member `%s' may be bogus; not deleted
sv: *** [%s] Arkivmedlemmen "%s" kan vara felaktig; ej borttagen

en: *** Archive member `%s' may be bogus; not deleted
sv: *** Arkivmedlemmen "%s" kan vara felaktig; ej borttagen

en: *** [%s] Deleting file `%s'
sv: *** [%s] Tar bort filen "%s"

en: *** Deleting file `%s'
sv: *** Tar bort filen "%s"

en: #  commands to execute
sv: #  kommandon att utföra

en:  (built-in):
sv:  (inbyggd):

en:  (from `%s', line %lu):
sv:  (från "%s", rad %lu):

en: 
    # Directories
sv: 
    # Kataloger

en: # %s: could not be stat'd.
sv: # %s: kunde inte ta status.

en: # %s (key %s, mtime %d): could not be opened.
sv: # %s (nyckel %s, mtid %d): kunde inte öppnas.

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]): could not be opened.
sv: # %s (enhet %d, inod [%d,%d,%d]): kunde inte öppnas.

en: # %s (device %ld, inode %ld): could not be opened.
sv: # %s (enhet %ld, inod %ld): kunde inte öppnas.

en: # %s (key %s, mtime %d):
sv: # %s (nyckel %s, mtid %d):

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]):
sv: # %s (enhet %d, inod [%d,%d,%d]):

en: # %s (device %ld, inode %ld):
sv: # %s (enhet %ld, inod %ld):

en: No
sv: Inga

en:  files,
sv:  filer,

en: no
sv: inga

en:  impossibilities
sv:  omöjligheter

en:  so far.
sv:  hittills.

en:  impossibilities in %u directories.
sv:  omöjligheter i %u kataloger.

en: Recursive variable `%s' references itself (eventually)
sv: Den rekursiva variabeln "%s" hänvisar till sig själv (så småningom)

en: warning: undefined variable `%.*s'
sv: varning: odefinierad variabel "%.*s"

note: Unterminated variable reference.
en: unterminated variable reference
sv: oavslutad variabelreferens

en: Commands were specified for file `%s' at %s:%lu,
sv: Kommandon angavs för filen "%s" på %s:%lu,

en: Commands for file `%s' were found by implicit rule search,
sv: Kommandon för filen "%s" hittades genom sökning med implicit regel,

en: but `%s' is now considered the same file as `%s'.
sv: men "%s" anses nu vara samma fil som "%s".

en: Commands for `%s' will be ignored in favor of those for `%s'.
sv: Kommer att bortse från kommandon för "%s" till förmån för dem som gäller "%s".

en: can't rename single-colon `%s' to double-colon `%s'
sv: kan inte ändra namn från enkelkolon "%s" till dubbelkolon "%s"

en: can't rename double-colon `%s' to single-colon `%s'
sv: kan inte ändra namn från dubbelkolon "%s" till enkelkolon "%s"

en: *** Deleting intermediate file `%s'
sv: *** Tar bort övergångsfilen "%s"

en: %s: Timestamp out of range; substituting %s
sv: %s: Tidsvärde utanför gränser; ersätter med %s

en: Current time
sv: Nuvarande tid

en: # Not a target:
sv: # Inte ett mål:

en: #  Precious file (prerequisite of .PRECIOUS).
sv: #  Värdefull fil (nödvändig för .PRECIOUS).

en: #  Phony target (prerequisite of .PHONY).
sv: #  Låtsasmål (nödvändig för .PHONY).

en: #  Command-line target.
sv: #  Kommandoradsmål.

en: #  A default or MAKEFILES makefile.
sv: #  En standardmakefil (eller enligt MAKEFILES).

en: #  Implicit rule search has been done.
sv: #  Implicit regelsökning har genomförts.

en: #  Implicit rule search has not been done.
sv: #  Implicit regelsökning har inte genomförts.

en: #  Implicit/static pattern stem: `%s'
sv: #  Implicit/statisk mönsterstam: "%s"

en: #  File is an intermediate prerequisite.
sv: #  Filen är ett övergående beroende.

en: #  Also makes:
sv: #  Skapar också:

en: #  Modification time never checked.
sv: #  Ändringstiden har inte kontrollerats.

en: #  File does not exist.
sv: #  Filen finns inte.

en: #  File is very old.
sv: #  Filen är mycket gammal.

en: #  Last modified %s
sv: #  Senast ändrad %s

en: #  File has been updated.
sv: #  Filen har uppdaterats.

en: #  File has not been updated.
sv: #  Filen har inte uppdaterats.

en: #  Commands currently running (THIS IS A BUG).
sv: #  Kommandokörning pågår (DETTA ÄR ETT FEL).

en: #  Dependencies commands running (THIS IS A BUG).
sv: #  Beroendekommandon körs (DETTA ÄR ETT FEL).

en: #  Successfully updated.
sv: #  Uppdateringen lyckades.

en: #  Needs to be updated (-q is set).
sv: #  Behöver uppdateras (-q har angivits).

en: #  Failed to be updated.
sv: #  Uppdateringen misslyckades.

en: #  Invalid value in `update_status' member!
sv: #  Ogiltigt värde i medlem av "update_status"!

en: #  Invalid value in `command_state' member!
sv: #  Ogiltigt värde i medlem av "command_state"!

en: 
    # Files
sv: 
    # Filer

en: 
    # No files.
sv: 
    # Inga filer.

en: 
    # %u files in %u hash buckets.
sv: 
    # %u filer i %u hashbehållare.

en: # average %.3f files per bucket, max %u files in one bucket.
sv: # i genomsnitt %.3f filer per behållare, högst %u filer i samma behållare.

note: Check the first argument.
en: non-numeric first argument to `word' function
sv: icke-numeriskt första argument till funktionen "word"

en: first argument to `word' function must be greater than 0
sv: det första argumentet till funktionen "word" måste vara större än 0

en: non-numeric first argument to `wordlist' function
sv: icke-numeriskt första argument till funktionen "wordlist"

en: non-numeric second argument to `wordlist' function
sv: icke-numeriskt andra argument till funktionen "wordlist"

en: create_child_process: DuplicateHandle(In) failed (e=%d)
sv: create_child_process: DuplicateHandle(In) misslyckades (e=%d)

en: create_child_process: DuplicateHandle(Err) failed (e=%d)
sv: create_child_process: DuplicateHandle(Fel) misslyckades (e=%d)

en: CreatePipe() failed (e=%d)
sv: CreatePipe() misslyckades (e=%d)

en: windows32_openpipe (): process_init_fd() failed
sv: windows32_openpipe (): process_init_fd() misslyckades

en: Cleaning up temporary batch file %s
sv: Städar bort tillfällig omgångsfil %s

en: Insufficient number of arguments (%d) to function `%s'
sv: Otillräckligt antal argument (%d) till funktionen "%s"

en: Unimplemented on this platform: function `%s'
sv: Ej implementerat på denna plattform: funktionen "%s"

en: unterminated call to function `%s': missing `%c'
sv: oavslutat funktionsanrop "%s": "%c" saknas

en: %s: option `%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "%s" är tvetydig

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "--%s" tar inget argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "%c%s" tar inget argument

en: %s: option `%s' requires an argument
sv: %s: flaggan "%s" kräver ett argument

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
sv: %s: okänd flagga "--%s"

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
sv: %s: okänd flagga "%c%s"

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: otillåten flagga -- %c

en: %s: invalid option -- %c
sv: %s: ogiltig flagga -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "-W %s" är tvetydig

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "-W %s" tar inget argument

en: Looking for an implicit rule for `%s'.
sv: Letar efter en implicit regel för "%s".

en: Looking for archive-member implicit rule for `%s'.
sv: Letar efter en implicit regel för arkivmedlemmen "%s".

en: Avoiding implicit rule recursion.
sv: Undviker rekursion orsakad av implicit regel.

en: Trying pattern rule with stem `%.*s'.
sv: Prövar mönsterregel med stammen "%.*s".

en: Rejecting impossible implicit prerequisite `%s'.
sv: Avvisar det omöjliga implicita beroendet "%s".

en: Rejecting impossible rule prerequisite `%s'.
sv: Avvisar det omöjliga regelbaserade beroendet "%s".

en: Trying implicit prerequisite `%s'.
sv: Prövar det implicita beroendet "%s".

en: Trying rule prerequisite `%s'.
sv: Prövar det regelbaserade beroendet "%s".

en: Found prerequisite `%s' as VPATH `%s'
sv: Hittade den nödvändiga "%s" som VPATH "%s"

en: Looking for a rule with intermediate file `%s'.
sv: Letar efter en regel med övergångsfilen "%s".

en: *** [%s] Error 0x%x (ignored)
sv: *** [%s] Fel 0x%x (ignoreras)

en: *** [%s] Error 0x%x
sv: *** [%s] Fel 0x%x

en: [%s] Error %d (ignored)
sv: [%s] Fel %d (ignoreras)

en: *** [%s] Error %d
sv: *** [%s] Fel %d

en:  (core dumped)
sv:  (minnesdump)

en: Warning: Empty redirection
sv: Varning: Tom omdirigering

en: Syntax error, still inside '"'
sv: Syntaxfel, är fortfarande innanför '"'

en: Got a SIGCHLD; %u unreaped children.
sv: Erhöll SIGCHLD; %u kvarvarande barnprocesser.

en: *** Waiting for unfinished jobs....
sv: *** Inväntar oavslutade jobb...

en: Live child 0x%08lx (%s) PID %ld %s
sv: Levande barnprocess 0x%08lx (%s) PID %ld %s

en:  (remote)
sv:  (fjärr)

en: Reaping losing child 0x%08lx PID %ld %s
sv: Inhöstar misslyckad barnprocess: 0x%08lx PID %ld %s

en: Reaping winning child 0x%08lx PID %ld %s
sv: Inhöstar lyckad barnprocess: 0x%08lx PID %ld %s

en: Cleaning up temp batch file %s
sv: Städar bort tillfällig omgångsfil %s

en: Removing child 0x%08lx PID %ld %s from chain.
sv: Tar bort barnprocessen 0x%08lx PID %ld %s från kedjan.

en: write jobserver
sv: skriver till jobbserver

en: Released token for child 0x%08lx (%s).
sv: Frigjorde symbol för barnprocessen 0x%08lx (%s).

en: process_easy() failed failed to launch process (e=%d)
sv: process_easy() misslyckades med processtart (e=%d)

en: 
    Counted %d args in failed launch
sv: 
    Räknade till %d argument vid misslyckad start

en: Putting child 0x%08lx (%s) PID %ld%s on the chain.
sv: För upp barnprocessen 0x%08lx (%s) PID %ld%s på kedjan.

en: Obtained token for child 0x%08lx (%s).
sv: Erhöll symbol för barnprocessen 0x%08lx (%s).

en: read jobs pipe
sv: läser från jobbledning

en: cannot enforce load limits on this operating system
sv: kan inte upprätthålla lastbegränsningar i detta operativsystem

en: cannot enforce load limit:
sv: kan inte upprätthålla lastbegränsning:

en: internal error: `%s' command_state
sv: internt fel: "%s" command_state

en: -warning, CTRL-Y will leave sub-process(es) around.
sv: -varning, CTRL-Y lämnar efter sig underprocess(er).

en: -warning, you may have to re-enable CTRL-Y handling from DCL.
sv: -varning, CTRL-Y-hantering kanske behöver återställas från DCL.

en: BUILTIN [%s][%s]
sv: INBYGGT [%s][%s]

en: BUILTIN CD %s
sv: INBYGGT CD %s

en: BUILTIN RM %s
sv: INBYGGT RM %s

en: Unknown builtin command '%s'
sv: Okänt inbyggt kommando "%s"

en: Error, empty command
sv: Fel, tomt kommando

en: fopen (temporary file)
sv: fopen (tillfällig fil)

en: Redirected input from %s
sv: Inkanal omdirigerad till %s

en: Redirected error to %s
sv: Felkanal omdirigerad till %s

en: Redirected output to %s
sv: Utkanal omdirigerad till %s

en: Executing %s instead
sv: Utför %s i stället

en: Error spawning, %d
sv: Fel vid avknoppning, %d

en: make reaped child pid %d, still waiting for pid %d
sv: make inhöstade barnprocessen pid %d, inväntar pid %d

en: %s: Command not found
sv: %s: Kommandot hittades inte

en: %s: Shell program not found
sv: %s: Skalprogrammet hittades inte

en: $SHELL changed (was `%s', now `%s')
sv: $SHELL ändrades (var "%s", är nu "%s")

en: Creating temporary batch file %s
sv: Skapar tillfällig omgångsfil %s

en: %s (line %d) Bad shell context (!unixy && !batch_mode_shell)
sv: %s (rad %d) Felaktigt skalsammanhang (!unixy && !batch_mode_shell)

en: Ignored for compatibility
sv: Ignoreras av kompatibilitetsskäl

en: DIRECTORY
sv: KATALOG

en: Change to DIRECTORY before doing anything
sv: Byt till KATALOG först

en: Print lots of debugging information
sv: Skriv ut massor av felsökningsinformation

en: FLAGS
sv: FLAGGOR

en: Print various types of debugging information
sv: Skriv ut olika sorters felsökningsinformation

en: Suspend process to allow a debugger to attach
sv: Suspendera processen för att möjliggöra anslutning av felsökare

en: Environment variables override makefiles
sv: Miljövariabler åsidosätter makefiler

en: FILE
sv: FIL

en: Read FILE as a makefile
sv: Använd FIL som makefil

en: Print this message and exit
sv: Skriv ut detta meddelande och avsluta

en: Ignore errors from commands
sv: Ignorera kommandofel

en: Search DIRECTORY for included makefiles
sv: Genomsök KATALOG efter inkluderade makefiler

en: Allow N jobs at once; infinite jobs with no arg
sv: Tillåt N samtidiga jobb; oändligt många om inget antal anges

en: Keep going when some targets can't be made
sv: Fortsätt även om vissa mål inte kan skapas

en: Don't start multiple jobs unless load is below N
sv: Påbörja flera jobb endast om lasten understiger N

en: Don't actually run any commands; just print them
sv: Kör inte kommandona, skriv bara ut dem

en: Consider FILE to be very old and don't remake it
sv: Betrakta FIL som mycket gammal och återskapa den inte

en: Print make's internal database
sv: Skriv ut makes interna databas

en: Run no commands; exit status says if up to date
sv: Kör inga kommandon; slutstatus visar färskheten

en: Disable the built-in implicit rules
sv: Inaktivera de inbyggda implicita reglerna

en: Disable the built-in variable settings
sv: Inaktivera de inbyggda variabelinställningarna

en: Don't echo commands
sv: Återge inte kommandon

en: Turns off -k
sv: Stänger av -k

en: Touch targets instead of remaking them
sv: Nydatera mål i stället för att återskapa dem

en: Print the version number of make and exit
sv: Skriv ut makes versionsnummer och avsluta

en: Print the current directory
sv: Skriv ut aktuell katalog

en: Turn off -w, even if it was turned on implicitly
sv: Stäng av -w, även om det är implicit påslaget

en: Consider FILE to be infinitely new
sv: Betrakta FIL som hur ny som helst

en: Warn when an undefined variable is referenced
sv: Varna vid användning av en odefinierad variabel

en: empty string invalid as file name
sv: en tom sträng är ett ogiltigt filnamn

en: unknown debug level specification `%s'
sv: okänd felsökningsnivå "%s" angiven

en: %s: Interrupt/Exception caught (code = 0x%x, addr = 0x%x)
sv: %s: Avbrott/Undantag fångat (kod = 0x%x, adress = 0x%x)

en: 
    Unhandled exception filter called from program %s
    ExceptionCode = %x
    ExceptionFlags = %x
    ExceptionAddress = %x
sv: 
    Ett ohanterat undantagsfilter anropades från programmet %s
    Undantagskod = %x
    Undantagsflaggor = %x
    Undantagsadress = %x

en: Access violation: write operation at address %x
sv: Åtkomstförseelse: skrivinstruktion på adressen %x

en: Access violation: read operation at address %x
sv: Åtkomstförseelse: läsinstruktion på adressen %x

en: find_and_set_shell setting default_shell = %s
sv: find_and_set_shell ger default_shell = %s

en: find_and_set_shell path search set default_shell = %s
sv: find_and_set_shell-sökvägen gav default_shell = %s

en: %s is suspending for 30 seconds...
sv: %s suspenderas i 30 sekunder...

en: done sleep(30). Continuing.
sv: färdig med sleep(30). Fortsätter.

en: Makefile from standard input specified twice.
sv: Makefil från standardinkanalen angavs dubbelt.

en: fwrite (temporary file)
sv: fwrite (tillfällig fil)

en: Do not specify -j or --jobs if sh.exe is not available.
sv: Ange inte -j eller --jobs om sh.exe inte finns tillgänglig.

en: Resetting make for single job mode.
sv: Återställer make för enkeljobbsläge.

en: Parallel jobs (-j) are not supported on this platform.
sv: Parallella jobb (-j) stöds inte på denna plattform.

en: Resetting to single job (-j1) mode.
sv: Återställer till enkeljobbsläge (-j1).

en: internal error: multiple --jobserver-fds options
sv: internt fel: flera "--jobserver-fds"-flaggor

en: internal error: invalid --jobserver-fds string `%s'
sv: internt fel: ogiltig "--jobserver-fds"-sträng "%s"

en: warning: -jN forced in submake: disabling jobserver mode.
sv: varning: -jN framtvingat i del-make: inaktiverar jobbserverläge.

en: dup jobserver
sv: duplicerar jobbserver

en: warning: jobserver unavailable: using -j1.  Add `+' to parent make rule.
sv: varning: jobbserver otillgänglig: använder -j1. Lägg till "+" i föräldraregeln.

en: creating jobs pipe
sv: skapar jobbledning

en: init jobserver pipe
sv: iordningställer ledning till jobbserver

en: Updating makefiles....
sv: Uppdaterar makefiler...

en: Makefile `%s' might loop; not remaking it.
sv: Makefilen "%s" torde loopa; återskapas inte.

note: The update failed and this makefile was not from the MAKEFILES variable, so we care.
en: Failed to remake makefile `%s'.
sv: Misslyckades med att återskapa makefilen "%s".

en: Included makefile `%s' was not found.
sv: Den inkluderade makefilen "%s" hittades inte.

note: A normal makefile.  We must die later.
en: Makefile `%s' was not found
sv: Makefilen "%s" hittades inte

en: Couldn't change back to original directory.
sv: Kunde inte återgå till ursprungskatalogen.

en: Re-executing:
sv: Utför på nytt:

en: unlink (temporary file):
sv: avlänka (tillfällig fil):

en: No targets specified and no makefile found
sv: Inga mål angavs och ingen makefil hittades

en: No targets
sv: Inga mål

note: Update the goals.
en: Updating goal targets....
sv: Uppdaterar slutmål...

en: warning:  Clock skew detected.  Your build may be incomplete.
sv: varning:  Klockförskjutning upptäckt.  Bygget kan ha blivit ofullständigt.

en: Usage: %s [options] [target] ...
sv: Användning: %s [flaggor] [mål] ...

en: Options:
sv: Flaggor:

en: 
    Report bugs to <bug-make@gnu.org>.
sv: 
    Anmäl fel till <bug-make@gnu.org>.
    Skicka synpunkter på översättningen till <sv@li.org>.

en: the `-%c' option requires a positive integral argument
sv: flaggan "-%c" kräver ett positivt heltal som argument

en: , by Richard Stallman and Roland McGrath.
    %sBuilt for %s
    %sCopyright (C) 1988, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 2000
    %s	Free Software Foundation, Inc.
    %sThis is free software; see the source for copying conditions.
    %sThere is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A
    %sPARTICULAR PURPOSE.
    
    %sReport bugs to <bug-make@gnu.org>.
sv: , av Richard Stallman och Roland McGrath.
    %sByggd för %s
    %sCopyright © 1988, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 2000
    %s	Free Software Foundation, Inc.
    %sDetta är fri programvara; se källkoden för kopieringsvillkor.
    %sINGA garantier lämnas, inte ens vid KÖP eller FÖR NÅGOT SPECIFIKT ÄNDAMÅL.
    
    %sAnmäl fel till <bug-make@gnu.org>.
    %sSkicka synpunkter på översättningen till <sv@li.org>.

en: 
    # Make data base, printed on %s
sv: 
    # Make-databas, utskriven %s

en: 
    # Finished Make data base on %s
sv: 
    # Färdigställde Make-databas %s

en: Entering
sv: Går till

en: Leaving
sv: Lämnar

en: an unknown directory
sv: en okänd katalog

en: directory `%s'
sv: katalogen "%s"

en: .  Stop.
sv: .  Stannar.

en: Unknown error %d
sv: Okänt fel %d

en: virtual memory exhausted
sv: virtuellt minne uttömt

note: All the other debugging messages go to stdout, but we write this one to stderr because it might be run in a child fork whose stdout is piped.
en: %s access: user %lu (real %lu), group %lu (real %lu)
sv: %s åtkomst: användare %lu (verklig %lu), grupp %lu (verklig %lu)

en: Initialized
sv: Inledd

en: Reading makefiles...
sv: Läser makefiler...

en: Reading makefile `%s'
sv: Läser makefil "%s"

en:  (no default goal)
sv:  (inget standardmål)

en:  (search path)
sv:  (sökväg)

en:  (don't care)
sv:  (oviktigt)

en:  (no ~ expansion)
sv:  (ingen ~-expansion)

en: invalid syntax in conditional
sv: ogiltig syntax i villkorssats

en: extraneous `endef'
sv: överflödigt "endef"

en: empty variable name
sv: tomt variabelnamn

en: empty `override' directive
sv: tomt "override"-direktiv

en: invalid `override' directive
sv: ogiltigt "override"-direktiv

en: no file name for `%sinclude'
sv: inget filnamn till "%sinclude"

note: This line starts with a tab but was not caught above because there was no preceding target, and the line might have been usable as a variable definition. But now it is definitely lossage.
en: commands commence before first target
sv: kommandon inleds före första målet

en: missing rule before commands
sv: regel saknas före kommandon

note: There's no need to be ivory-tower about this: check for one of the most common bugs found in makefiles...
en: missing separator%s
sv: separator saknas%s

en:  (did you mean TAB instead of 8 spaces?)
sv:  (var avsikten TAB i stället för 8 mellanslag?)

en: missing target pattern
sv: målmönster saknas

en: multiple target patterns
sv: flera målmönster

en: target pattern contains no `%%'
sv: målmönstret innehåller inget "%%"

en: missing `endif'
sv: "endif" saknas

en: Extraneous text after `endef' directive
sv: Överflödig text efter direktivet "endef"

note: No `endef'!!
en: missing `endef', unterminated `define'
sv: "endef" saknas, oavslutat "define"

en: Extraneous text after `%s' directive
sv: Överflödig text efter direktivet "%s"

en: extraneous `%s'
sv: överflödigt "%s"

en: only one `else' per conditional
sv: endast ett "else" per villkor

en: Malformed per-target variable definition
sv: Felformad målberoende variabeldefinition

en: mixed implicit and static pattern rules
sv: blandade implicita regler och statiska mönsterregler

en: mixed implicit and normal rules
sv: blandade implicita regler och normala regler

en: target `%s' doesn't match the target pattern
sv: målet "%s" motsvarar inte målmönstret

en: target `%s' leaves prerequisite pattern empty
sv: målet "%s" har ett tomt beroendemönster

en: target file `%s' has both : and :: entries
sv: målfilen "%s" har både poster med : och ::

en: target `%s' given more than once in the same rule.
sv: målet "%s" anges flera gånger i samma regel.

en: warning: overriding commands for target `%s'
sv: varning: åsidosätter kommandon för målet "%s"

en: warning: ignoring old commands for target `%s'
sv: varning: bortser från gamla kommandon för målet "%s"

note: This only happens when the first thing on the line is a '\0'. It is a pretty hopeless case, but (wonder of wonders) Athena lossage strikes again!  (xmkmf puts NULs in its makefiles.) There is nothing really to be done; we synthesize a newline so the following line doesn't appear to be part of this l
en: warning: NUL character seen; rest of line ignored
sv: varning: NUL-tecken upptäckt, bortser från resten av raden

en: Nothing to be done for `%s'.
sv: Inget behöver göras för "%s".

en: `%s' is up to date.
sv: "%s" är färsk.

en: Pruning file `%s'.
sv: Beskär filen "%s".

en: Considering target file `%s'.
sv: Överväger målfilen "%s".

en: Recently tried and failed to update file `%s'.
sv: Misslyckades nyligen med att uppdatera filen "%s".

en: File `%s' was considered already.
sv: Filen "%s" har redan övervägts.

en: Still updating file `%s'.
sv: Uppdaterar fortfarande filen "%s".

en: Finished updating file `%s'.
sv: Slutförde uppdaterandet av filen "%s".

en: File `%s' does not exist.
sv: Filen "%s" finns inte.

en: Found an implicit rule for `%s'.
sv: Hittade en implicit regel för "%s".

en: No implicit rule found for `%s'.
sv: Hittade ingen implicit regel för "%s".

en: Using default commands for `%s'.
sv: Använder standardkommandon för "%s".

en: Circular %s <- %s dependency dropped.
sv: Det cirkulära beroendet %s <- %s släpptes.

en: Finished prerequisites of target file `%s'.
sv: Färdigställde de nödvändiga förutsättningarna för målfilen "%s".

en: The prerequisites of `%s' are being made.
sv: De nödvändiga förutsättningarna för "%s" håller på att skapas.

en: Giving up on target file `%s'.
sv: Ger upp med målfilen "%s".

en: Target `%s' not remade because of errors.
sv: Målet "%s" återskapades inte på grund av fel.

en: Prerequisite `%s' of target `%s' does not exist.
sv: Den nödvändiga förutsättningen "%s" för målet "%s" finns inte.

en: Prerequisite `%s' is newer than target `%s'.
sv: Den nödvändiga förutsättningen "%s" är nyare än målet "%s".

en: Prerequisite `%s' is older than target `%s'.
sv: Den nödvändiga förutsättningen "%s" är äldre än målet "%s".

en: Target `%s' is double-colon and has no prerequisites.
sv: Målet "%s" är dubbelkolon och har inga beroenden.

en: No commands for `%s' and no prerequisites actually changed.
sv: Inga kommandon eller nödvändiga förutsättningar för "%s" har förändrats.

en: No need to remake target `%s'
sv: Målet "%s" behöver inte återskapas

en: ; using VPATH name `%s'
sv: ; använder VPATH-namnet "%s"

en: Must remake target `%s'.
sv: Måste återskapa målet "%s".

en:   Ignoring VPATH name `%s'.
sv:   Bortser från VPATH-namnet "%s".

en: Commands of `%s' are being run.
sv: Kommandon för "%s" körs.

en: Failed to remake target file `%s'.
sv: Misslyckades med att återskapa målfilen "%s".

en: Successfully remade target file `%s'.
sv: Målfilen "%s" återskapades.

en: Target file `%s' needs remade under -q.
sv: Målfilen "%s" behöver återskapas med -q.

en: %sNo rule to make target `%s'%s
sv: %sIngen regel för att skapa målet "%s"%s

en: %sNo rule to make target `%s', needed by `%s'%s
sv: %sIngen regel för att skapa målet "%s", som behövs till "%s"%s

en: *** Warning: File `%s' has modification time in the future (%s > %s)
sv: *** Varning: Filen "%s" har ett ändringsdatum i framtiden (%s > %s)

note: Give a warning if there is no pattern, then remove the pattern so it's ignored next time.
en: .LIBPATTERNS element `%s' is not a pattern
sv: .LIBPATTERNS-elementet "%s" är inte något mönster

en: 
    # No implicit rules.
sv: 
    # Inga implicita regler.

en: 
    # %u implicit rules, %u
sv: 
    # %u implicita regler, %u

en:  terminal.
sv:  slutregler.

en: BUG: num_pattern_rules wrong!  %u != %u
sv: FEL: num_pattern_rules felaktigt!  %u != %u

en: 
    # Pattern-specific variable values
sv: 
    # Mönsterspecifika variabelvärden

en: 
    # No pattern-specific variable values.
sv: 
    # Inga mönsterspecifika variabelvärden.

en: 
    # %u pattern-specific variable values
sv: 
    # %u mönsterspecifika variabelvärden

en: unknown signal
sv: okänd signal

en: Hangup
sv: Avringd

en: Interrupt
sv: Avbrott

en: Quit
sv: Avslutad

en: Illegal Instruction
sv: Otillåten instruktion

en: Trace/breakpoint trap
sv: Spårningsfälla

en: Aborted
sv: Avbruten

en: IOT trap
sv: IO-fälla

en: EMT trap
sv: Emulatorfälla

en: Floating point exception
sv: Flyttalsundantag

en: Killed
sv: Dödad

en: Bus error
sv: Bussfel

en: Segmentation fault
sv: Segmenteringsfel

en: Bad system call
sv: Felaktigt systemanrop

en: Broken pipe
sv: Ledningsbrott

en: Alarm clock
sv: Alarmklocka

en: Terminated
sv: Avslutad

en: User defined signal 1
sv: Användarsignal 1

en: User defined signal 2
sv: Användarsignal 2

en: Child exited
sv: Barn avslutades

en: Power failure
sv: Strömavbrott

en: Stopped
sv: Stoppades

en: Stopped (tty input)
sv: Stoppades (tty-läsning)

en: Stopped (tty output)
sv: Stoppades (tty-utskrift)

en: Stopped (signal)
sv: Stoppades (signal)

en: CPU time limit exceeded
sv: CPU-tidsgräns överskreds

en: File size limit exceeded
sv: Filstorleksgräns överskreds

en: Virtual timer expired
sv: Virtuellt tidur löpte ut

en: Profiling timer expired
sv: Profileringstidur löpte ut

note: "Window size changed" might be more accurate, but even if that is all that it means now, perhaps in the future it will be extended to cover other kinds of window changes.
en: Window changed
sv: Fönster ändrat

en: Continued
sv: Fortsatte

en: Urgent I/O condition
sv: Brådskande I/O-läge

note: "I/O pending" has also been suggested.  A disadvantage is that signal only happens when the process has asked for it, not everytime I/O is pending.  Another disadvantage is the confusion from giving it a different name than under Unix.
en: I/O possible
sv: I/O-tillfälle

en: Resource lost
sv: Miste resurs

en: Danger signal
sv: Farosignal

en: Information request
sv: Informationsbegäran

en: Floating point co-processor not available
sv: Flyttalsprocessor inte tillgänglig

en: default
sv: normal

en: environment
sv: miljö

en: makefile
sv: makefil

en: environment under -e
sv: miljö enligt -e

en: command line
sv: kommandorad

en: `override' directive
sv: "override"-direktiv

en: automatic
sv: automatisk

en: # No variables.
sv: # Inga variabler.

en: # %u variables in %u hash buckets.
sv: # %u variabler i %u hashbehållare.

en: # average of %.1f variables per bucket, max %u in one bucket.
sv: # i genomsnitt %1.f variabler per behållare, högst %u i samma behållare.

en: # average of %d.%d variables per bucket, max %u in one bucket.
sv: # i genomsnitt %d.%d variabler per behållare, högst %u i samma behållare.

en: 
    # Variables
sv: 
    # Variabler

en: 
    # VPATH Search Paths
sv: 
    # VPATH-sökvägar

en: # No `vpath' search paths.
sv: # Inga "vpath"-sökvägar.

en: 
    # %u `vpath' search paths.
sv: 
    # %u "vpath"-sökvägar.

en: 
    # No general (`VPATH' variable) search path.
sv: 
    # Ingen allmän sökväg (enligt "VPATH"-variabeln).

en: 
    # General (`VPATH' variable) search path:
    #
sv: 
    # Allmän sökväg (enligt "VPATH"-variabeln):
    #

en: Customs won't export: %s
sv: Customs kommer inte att exportera %s

en: sys$search failed with %d
sv: sys$search misslyckades och gav %d
