gnome-core - en to sv translation catalogue (983 entries)

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNOME Help Pages</H3>
    <p>
    <UL>
sv: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNOME Hjälpsidor</H3>
    <p>
    <UL>

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNU Info Pages</H3>
    <p>
    <UL>
sv: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNU Infosidor</H3>
    <p>
    <UL>

en:  (empty)
sv:  (tom)

en:  Desktop
sv:  Skrivbord

en:  Folder
sv:  Mapp

en: %A %B %d
sv: %A %d %B

en: %A, %B %d
sv: %A %d %B

en: %A, %B %d %Y
sv: %A %d %B %Y

en: %H:%M
sv: %H.%M

en: %H:%M:%S
sv: %H.%M.%S

en: %I:%M
    %p
sv: %H.%M

en: %I:%M %p
sv: %I.%M %p

en: %I:%M:%S %p
sv: %H.%M.%S

en: %a
    %b %d
sv: %a
    %d %b

en: %a %b %d
sv: %a %d %b

en: %a, %d  %b  %Y %H:%M:%S %z
sv: %a  %d  %b  %Y %H.%M.%S %z

en: %b %d, %Y %H:%M
sv: %d %b %Y %H.%M

en: %d messages
sv: %d meddelanden

en: %d/%d messages
sv: %d/%d meddelanden

en: %l:%M %p
sv: %k.%M

en: %l:%M:%S %p
sv: %k.%M.%S

en: %s applet appears to have died unexpectedly.
    
    Reload this applet?
    
    (If you choose not to reload it at this time you can always add it from
    the "Applets" submenu in the main menu.)
sv: Panelprogrammet %s verkar ha dött oväntat.
    
    Vill du starta om det?
    
    (Om du väljer att inte starta om det nu kan du alltid lägga till det via
    menyn "Panelprogram" i huvudmenyn)

en: %s the Fish
sv: Fisken %s

en: %s the GNOME Fish Says:
sv: GNOME-fisken %s säger:

en: %s%cScreenshot-%d.png
sv: %s%cSkärmdump-%d.png

en: %s%cScreenshot-%s-%d.png
sv: %s%cSkärmdump-%s-%d.png

en: %s%cScreenshot-%s.png
sv: %s%cSkärmdump-%s.png

en: %s%cScreenshot.png
sv: %s%cSkärmdump.png

en: (C) 1997-2000 the Free Software Foundation
sv: © 1997-2000 Free Software Foundation

en: (c) 1998 the Free Software Foundation
sv: © 1998 Free Software Foundation

en: (c) 1998-2000 the Free Software Foundation
sv: © 1998-2000 Free Software Foundation

en: (c) 1998-2001 the Free Software Foundation
sv: © 1998-2001 Free Software Foundation

en: (with minor help from George)
sv: (med lite hjälp från George)

en: ... and many more
sv: ...och många fler

en: 12 hour
sv: 12 timmar

en: 24 hour
sv: 24 timmar

en: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
sv: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Innehåll</h1>

en: <BODY>Could not load default TOC page</BODY>
sv: <BODY>Kan inte läsa in förvald innehållsförteckning</BODY>

en: <BODY>Unknown TOC argument</BODY>
sv: <BODY>Okänt argument till innehållsförteckningen</BODY>

en: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>Results of the substring search for the string
sv: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>Resultat av delsträngssökning efter

en: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
sv: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Innehåll</h1>

en: <body><h2>Error: file not found</h2></body>
sv: <body><h2>Fel: filen hittades inte</h2></body>

en: <br><B>No matches found</B>
sv: <br><B>Inga matchande dokument hittades</B>

en: <h2>GNOME Help</h2>
sv: <h2>GNOME Hjälp</h2>

en: <h2>Info Pages</h2>
sv: <h2>Infosidor</h2>

en: <h2>Man Pages</h2>
sv: <h2>Manualsidor</h2>

en: <p>
    <br>
    <H3>Manual Pages</H3>
    <p>
    <UL>
sv: <p>
    <br>
    <H3>Manualsidor</H3>
    <p>
    <UL>

en: A normal member of the session.
sv: En normal sessionsmedlem.

en: A session shutdown is in progress.
sv: En session håller på att stängas.

en: A swallowed application appears to have died unexpectedly.
    Attempt to reload it?
sv: Ett svalt program verkar ha dött oväntat.
    Vill du försöka läsa in det igen?

en: A tasklist for the GNOME desktop environment.
    Icons by Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org).
sv: En fönsterlista för GNOME skrivbordsmiljö.
    Ikoner av Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org).

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
sv: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvXxYyZzÅåÄäÖö

en: About GNOME
sv: Om GNOME

en: About GNOME...
sv: Om GNOME...

en: About the panel...
sv: Om panelen...

en: About...
sv: Om...

en: Above
sv: Över

en: Above other windows
sv: Över andra fönster

en: Action
sv: Händelse

en: Add Startup Program
sv: Lägg till startprogram

en: Add a new session
sv: Lägg till en ny session

en: Add appointement...
sv: Lägg till möte...

en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Add from menu
sv: Lägg till från meny

en: Add new item to this menu
sv: Lägg till ett nytt menyval

en: Add this applet as a launcher to panel
sv: Lägg till det här panelprogrammet som en programknapp på panelen

en: Add this as drawer to panel
sv: Lägg till detta som en låda på panelen

en: Add this as menu to panel
sv: Lägg till detta som en meny på panelen

en: Add this launcher to panel
sv: Lägg till den här programknappen på panelen

en: Add this program to Favorites
sv: Lägg till detta program i Favoriter

en: Add this to Favorites menu
sv: Lägg till detta i Favoriter

en: Add to panel
sv: Lägg till i panelen

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Adding tearoff when tearoffs are disabled
sv: Lägger till flytande menyer när de är avstängda

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced...
sv: Avancerat...

en: Alexandre Muniz
sv: Alexandre Muñiz

en: Aligned panel
sv: Justerad panel

en: All properties...
sv: Alla egenskaper...

en: Allow typing in a command line instead of choosing an application from the list
sv: Tillåt att en kommandorad skrivs in istället för att ett program väljs från listan

en: Alternate editor types are not supported by gnome-edit yet.
    Please choose a standard executable editor in the gnome-edit capplet
    in the gnome control center.
sv: Alternativa redigerartyper stöds än så länge inte av gnome-edit.
    Välj en vanlig körbar redigerare i gnome-edit-delen av GNOME:s
    kontrollcenter.

en: Always started on every login.
sv: Startas alltid vid varje inloggning.

en: Amusements
sv: Underhållning

en: An applet is not responding to a save request.
    Remove the applet or continue waiting?
sv: Ett panelprogram svarar inte på förfrågan att spara.
    Vill du ta bort panelprogrammet eller fortsätta vänta?

en: Animation speed
sv: Animationshastighet

en: App
sv: Applikation

en: Applet
sv: Panelprogram

en: Applet appearance
sv: Utseende på panelprogram

en: Applets
sv: Panelprogram

en: Applets (system menus)
sv: Panelprogram (systemmenyer)

en: Applets:
sv: Panelprogram:

en: Application
sv: Program

en: Applications
sv: Applikationer

en: Applications menu
sv: Applikationsmeny

en: Are you sure you want to delete this submenu and all its contents?
sv: Vill du verkligen ta bort den här undermenyn och hela dess innehåll?

en: Arrange Icons
sv: Ordna ikoner

en: Audio Settings
sv: Ljudinställningar

en: Audio mixer
sv: Ljudmixer

en: Auto hide
sv: Göm automatiskt

en: Automatically re-check menus
    for newly installed software
sv: Återuppdatera menyer automatiskt
    med nyinstallerad programvara

en: Automatically save changes to session
sv: Spara ändringarna i sessionen automatiskt

en: Available Programs
sv: Tillgängliga program

en: Avoid on maximize
sv: Undvik vid maximering

en: Avoid this panel when maximizing windows
sv: Undvik denna panel vid maximering av fönster

en: BGNOSCROLL
sv: BGRULLAINTE

en: BGSCROLL
sv: BGRULL

en: BMarks
sv: Bokmärken

en: Back
sv: Bakåt

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Settings
sv: Bakgrundsinställningar

en: Background Type:
sv: Bakgrundstyp:

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Background pixmap
sv: Bakgrundsbild

en: Background pixmap does not scroll
sv: Bakgrundsbilden rullar inte

en: Background pixmap scrolls
sv: Bakgrundsbilden rullar

en: Background should be shaded
sv: Skuggad bakgrund

en: Background type
sv: Bakgrundstyp

en: Before each update:
sv: Före varje uppdatering:

en: Behaviour
sv: Beteende

en: Below
sv: Under

en: Below other windows
sv: Under andra fönster

en: Bjoern Giesler
sv: Björn Giesler

en: Black on light yellow
sv: Svart på ljusgult

en: Black on white
sv: Svart på vitt

en: Blank Screen Now
sv: Släck skärmen nu

en: Blinking cursor
sv: Blinkande markör

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: Bookmark file
sv: Fil för bokmärken

en: Border width (tile only)
sv: Kantbredd (endast bakgrund)

en: Browse
sv: Bläddra

en: Browse Currently Running Programs...
sv: Välj bland program som kör nu...

en: Browse the startup hints
sv: Bläddra i uppstartstipsen

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Bug Tracking System (www)
sv: Felsökningssystem (www)

en: Button type:
sv: Knapptyp:

en: Buttons
sv: Knappar

en: By Name
sv: Efter namn

en: By Size
sv: Efter storlek

en: By Time Last Accessed
sv: Efter tid för senaste åtkomst

en: By Time Last Changed
sv: Efter tid för senaste ändring

en: By Time Last Modified
sv: Efter tid för senaste modifiering

en: By Type
sv: Efter typ

en: COLOR
sv: FÄRG

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: CORBA Exception
sv: CORBA-undantag

en: C_olor selector...
sv: _Färgväljare...

en: Cache file
sv: Fil för cache

en: Cache size
sv: Storlek på cache

en: Can't create applet!
sv: Kan inte skapa panelprogram!

en: Can't create menu, using main menu!
sv: Kan inte skapa meny, använder huvudmenyn!

en: Can't create the user menu directory
sv: Kan inte skapa användarmenykatalog

en: Can't execute 'About GNOME'
sv: Kan inte köra "Om GNOME"

en: Can't execute printer command
sv: Kan inte köra skrivarkommando

en: Can't execute the screenshot program
sv: Kan inte köra skärmdumpsprogrammet

en: Can't find an empty spot
sv: Kan inte hitta ett ledigt ställe

en: Can't find the screenshot program
sv: Kan inte hitta skärmdumpsprogrammet

en: Can't get goad_id for applet, ignoring it
sv: Kan inte få goad_id för panelprogram, ignorerar det

en: Can't get goad_id from desktop entry!
sv: Kan inte få goad_id från desktop-post!

en: Can't load entry
sv: Kan inte läsa in post

en: Can't open directory, using main menu!
sv: Kan inte öppna katalog, använder huvudmenyn!

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Login
sv: Avbryt inloggning

en: Cannot activate a panel object
sv: Kan inte aktivera panelobjekt

en: Cannot create an item with an empty command
sv: Kan inte skapa ett objekt med ett tomt kommando

en: Cannot create object
sv: Kan inte skapa objekt

en: Cannot execute panel global properties
sv: Kan inte köra panelens globala egenskaper

en: Cannot execute the gmc-client program,
    perhaps gmc is not installed
sv: Kan inte köra gmc-klientprogrammet.
    gmc är kanske inte installerat

en: Cannot execute the gnome calendar,
    perhaps it's not installed.
    It is in the gnome-pim package.
sv: Kan inte köra gnome-kalendern.
    Den är kanske inte installerad.
    Den finns i gnome-pim-paketet.

en: Cannot execute xscreensaver
sv: Kan inte köra xscreensaver

en: Cannot find pixmap file %s
sv: Kan inte hitta bildfilen %s

en: Cannot launch gmenu!
sv: Kan inte starta gmenu!

en: Cannot start CORBA
sv: Kan inte starta CORBA

en: Carlos Perello Marin
sv: Carlos Perelló Marín

en: Check for mail
sv: Kolla efter post

en: Check for mail every
sv: Kolla efter e-post var

en: Choose Current Session
sv: Välj nuvarande session

en: Choose an icon
sv: Välj en ikon

en: Click on the GNOME foot icon to open the
    Main Menu.  This menu contains all
    GNOME applications, tools, and commands.
sv: Klicka på GNOME-fotikonen för att öppna
    huvudmenyn. Denna meny innehåller alla
    GNOME-program, verktyg och kommandon.

en: Clicked tile
sv: Nertryckt knappbakgrund

en: Clock
sv: Klocka

en: Clock Applet
sv: Klockpanelprogram

en: Clock applets
sv: Klockpanelprogram

en: Clock properties
sv: Egenskaper för Klockan

en: Clocks
sv: Klockor

en: Close All
sv: Stäng alla

en: Close drawer if a launcher inside it is pressed
sv: Stäng låda om en programknapp inuti klickas

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Collapse
sv: Fäll in

en: Color
sv: Färg

en: Color XTerm
sv: XTerm, färg

en: Color Xterm
sv: XTerm med färg

en: Color palette:
sv: Färgpalett:

en: Color scheme:
sv: Färgschema:

en: Color selector
sv: Färgväljare

en: Color to use:
sv: Färg att använda:

en: Colors
sv: Färger

en: Columns of Desktops
sv: Antal kolumner med skrivbord

en: Command
sv: Kommando

en: Command (optional)
sv: Kommando (valfritt)

en: Command to execute when fish is clicked:
sv: Kommando som ska utföras när man klickar på fisken:

en: Command to run before we check for mail:
sv: Kommando som ska köras innan vi kollar efter post:

en: Confirm before killing windows
sv: Bekräfta innan fönster dödas

en: Confirm the removal of panels with a dialog
sv: Bekräfta borttagandet av paneler med en dialog

en: Constant speed animations
sv: Animationer har konstant fart

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue waiting
sv: Fortsätt vänta

en: Copy date
sv: Kopiera datum

en: Copy time
sv: Kopiera tid

en: Copyright (C) 1999 Anders Carlsson
sv: Copyright © 1999 Anders Carlsson

en: Copyright (c) 1998 Red Hat Software, Inc.
sv: Copyright © 1998 Red Hat Software, Inc.

en: Could not call time-admin
    Perhaps time-admin is not installed
sv: Kunde inte anropa time-admin
    time-admin är kanske inte installerat

en: Could not connect to gnome-session
sv: Kunde inte ansluta till gnome-session

en: Could not connect to the session manager
sv: Kunde inte ansluta till sessionshanteraren

en: Could not get directory name from path: %s
sv: Kunde inte urskilja filnamn från sökväg: %s

en: Could not get file from path: %s
sv: Kunde inte hämta fil från sökväg: %s

en: Could not get file name from path: %s
sv: Kunde inte urskilja filnamn från sökväg: %s

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent GNOME from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts.
sv: Kunde inte slå upp internetadressen för %s.
    Detta kommer att hindra GNOME från att fungera korrekt.
    Det är möjligt att det går att lösa genom att lägga
    till %s till filen /etc/hosts.

en: Could not open .order file: %s
sv: Kunde inte öppna .order-fil: %s

en: Could not open .order file: %s
    %s
sv: Kunde inte öppna .order-fil: %s
    %s

en: Could not open file '%s' for writing
sv: Kunde inte öppna filen "%s" för skrivning

en: Could not remove old order file %s: %s
sv: Kunde inte ta bort gammal orderfil %s: %s

en: Could not remove the menu item %s: %s
sv: Kunde inte ta bort menyvalet %s: %s

en: Could not rename tmp file: %s to %s
    %s
sv: Kunde inte byta namn på temporärfilen %s till %s
    %s

en: Couldn't add applet
sv: Kunde inte lägga till panelprogram

en: Count
sv: Räkna

en: Create a new item
sv: Skapa ett nytt menyval

en: Create a new menu item
sv: Skapa ett nytt menyval

en: Create a new submenu
sv: Skapa en ny undermeny

en: Create launcher applet
sv: Skapa programknapp

en: Create menu item
sv: Skapa menyval

en: Create panel
sv: Skapa ny panel

en: Create swallow applet
sv: Skapa sväljande panelprogram

en: Creates a new terminal window
sv: Öppnar ett nytt terminalfönster

en: Current screen:
sv: Aktuell skärm:

en: Current session managed programs
sv: Sessionshanterade program för tillfället

en: Custom
sv: Egen

en: Custom colors
sv: Egna färger

en: Debian menus
sv: Debianmenyer

en: Debug level
sv: Nivå för felsökning (debugging)

en: Default
sv: Standard

en: Default (from global preferences)
sv: Standard (från globala inställningar)

en: Default movement mode
sv: Standardrörelseläge

en: Default task size:
sv: Standardbredd på fönster:

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete empty submenu?
sv: Ta bort tom undermeny?

en: Delete generates DEL/^H
sv: Delete genererar DEL/^H

en: Delete selected menu item
sv: Ta bort markerat menyval

en: Delete this menu item?
sv: Vill du ta bort det här menyvalet?

en: Depth (displacement when pressed)
sv: Djup (förflyttning vid klick)

en: Description
sv: Beskrivning

en: Desk Guide
sv: Skrivbordsguide

en: Desk Guide Alert
sv: Skrivbordsguidevarning

en: Desk Guide Settings
sv: Inställningar för skrivbordsguiden

en: Desk Guide Task View
sv: Skrivbordsguidens fönstervy

en: Desk-Guide tooltip delay [ms]
sv: Fördröjning för verktygstips [ms]

en: Deskguide (the desktop pager)
sv: Skrivbordsguide (skrivbordsväljaren)

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Desktop Height [pixels]
sv: Skrivbordshöjd [bildpunkter]

en: Desktop Settings
sv: Skrivbordsinställningar

en: Desktop Width [pixels]
sv: Skrivbordsbredd [bildpunkter]

en: Desktop entry properties
sv: Egenskaper förs skrivbordspost

en: Desktop menu:
sv: Skrivbordsmeny:

en: Desktop name tooltip delay [ms]
sv: Fördröjning för skrivsbordsnamn [ms]

en: Desktop:
sv: Skrivbord:

en: Development
sv: Programutveckling

en: Development (www)
sv: Utveckling (www)

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Discarded on logout and can die.
sv: Slängs bort vid utloggning och kan dö.

en: Display
sv: Visa

en: Display fortunes instead of hints
sv: Visa lyckokakor istället för tips

en: Display message of the day instead of hints
sv: Visa dagens meddelande istället för tips

en: Display normal hints
sv: Visa normala tips

en: Display this dialog next time
sv: Visa den här dialogen nästa gång

en: Display tooltips with full task names
sv: Visa vertygstips med fullständiga namn på fönstren

en: Distribution menu (if found):
sv: Distributionsmeny (om den hittas):

en: Divide height by number of rows
sv: Dela höjden med antalet rader

en: Divide height by number of vertical areas
sv: Dela höjden med antalet lodräta ytor

en: Divide width by number of columns
sv: Dela bredden med antalet kolumner

en: Divide width by number of horizontal areas
sv: Dela bredden med antalet vågräta ytor

en: Do not shade background
sv: Skugga inte bakgrunden

en: Do not start up shells as login shells
sv: Starta inte upp skal som inloggningsskal

en: Do not update lastlog entry
sv: Uppdatera inte "senastelogg"-posten

en: Do not update utmp entry
sv: Uppdatera inte utmp-post

en: Do not update wtmp entry
sv: Uppdatera inte wtmp-post

en: Don't avoid on maximize
sv: Undvik inte vid maximering

en: Don't know how to activate `%s'
sv: Vet inte hur man aktiverar "%s"

en: Don't scale image to fit
sv: Skala inte bilden så den passar

en: Drawer
sv: Låda

en: Drawer handle
sv: Lådhandtag

en: Drawer icon
sv: Lådikon

en: Drawer sliding
sv: Lådglidning

en: E-Mail utility
sv: E-postverktyg

en: Edge panel
sv: Kantpanel

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Startup Program
sv: Redigera startprogram

en: Edit menus...
sv: Redigera menyer...

en: Edit session name
sv: Redigera sessionsnamn

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Emacs text editor
sv: Textredigeraren Emacs

en: Enable Auto-hide
sv: Aktivera automatisk gömning

en: Enable animations
sv: Aktivera animationer

en: Enable bold text
sv: Aktivera fetstil

en: Enable hidebutton
sv: Visa gömknapp

en: Enable hidebutton arrow
sv: Visa pil på gömknappen

en: Enable login hints
sv: Aktivera tips vid inloggning

en: Enable multibyte support
sv: Aktivera stöd för multibytetecken

en: Enable panel keybindings
sv: Aktivera panelens snabbtangenter

en: Enable task grouping
sv: Aktivera fönstergruppering

en: End world hunger
sv: Stoppa svälten i världen

en: Enlightenment Window Manager
sv: Fönsterhanteraren Enlightenment

en: Entire menu
sv: Hela menyn

en: Ephemeris for X (Astronomy)
sv: Ephemeris för X (Astronomi)

en: Error during execution of chosen editor.
    
    The editor you have chosen is probably either not available,
    or is not on your current path.
sv: Fel vid körning av vald redigerare.
    
    Redigeraren du ha valt är troligen inte tillgänglig
    eller så finns den inte i din sökväg.

en: Error loading document:
    
    %s
    
    You probably don't
    have this documentation
    installed on your system.
sv: Fel vid läsning av dokument:
    
    %s
    
    Du har antagligen inte
    installerat denna dokumentation
    på ditt system.

en: Execute
sv: Kör program

en: Execute a command line
sv: Kör en kommandorad

en: Execute this program instead of a shell
sv: Kör detta program i stället för ett skal

en: Execute this program the same way as xterm does
sv: Kör detta program på samma sätt som xterm gör

en: Expand
sv: Fäll ut

en: Explicit hide
sv: Manuell gömning

en: FONT
sv: TYPSNITT

en: Failed to create directory
sv: Kunde inte skapa katalog

en: Failed to execute command:
    %s
sv: Misslyckades med att köra kommandot:
    %s

en: Failed to execute command:
    %s
    %s
sv: Misslyckades med att köra kommandot:
    %s
    %s

en: Failed to load this program!
sv: Misslyckades med att läsa in detta program!

en: Fast but low quality scaling of button icons
sv: Snabb skalning av knappikoner men med låg kvalitet

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Favorites (user menus)
sv: Favoriter (användarmenyer)

en: Favorites menu
sv: Favoriter

en: Favorites:
sv: Favoriter:

en: File
sv: Arkiv

en: File %s already exists. Overwrite?
sv: Filen %s finns redan. Skriv över?

en: File Formats
sv: Filformat

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: Fill window thumbnails with screen contents
sv: Fyll fönsterminiatyrbilderna med skärmens innehåll

en: Fish
sv: Fisk

en: Floating panel
sv: Flytande panel

en: Folder:
sv: Mapp:

en: Follow panel size
sv: Följ panelens storlek

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Fore/Background Color:
sv: För-/bakgrundsfärg:

en: Foreground color
sv: Förgrundsfärg

en: Foreground color:
sv: Förgrundsfärg:

en: Fortune
sv: Lyckokaka

en: Forward
sv: Framåt

en: Frames In Animation:
sv: Antal bildrutor i animationen:

en: Frederic Devernay
sv: Frédéric Devernay

en: Free movement (doesn't disturb other applets) (or use Alt)
sv: Fri rörelse (stör inte andra panelprogram) (Alt)

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: GNOME Desktop Guide (Pager)
sv: GNOMEs skrivbordsguide (väljare)

en: GNOME Developers' Site
sv: GNOME:s utvecklarwebbplats

en: GNOME Fish Properties
sv: GNOME-fiskens egenskaper

en: GNOME Help
sv: GNOME Hjälpläsare

en: GNOME Help Browser allows easy access to various forms of documentation on your system
sv: GNOME Hjälpläsare ger enkel tillgång till olika former av dokumentation på ditt system

en: GNOME Help Path
sv: Sökväg till GNOME Hjälpläsare

en: GNOME Hints
sv: GNOME-tips

en: GNOME Login
sv: GNOME-inloggning

en: GNOME Main Site
sv: GNOME:s huvudwebbplats

en: GNOME News Site
sv: GNOME:s nyhetswebbplats

en: GNOME Tasklist
sv: Fönsterlista för GNOME

en: GNOME Terminal
sv: GNOME-terminal

en: GNOME front-end to aspell
sv: GNOME-gränssnitt till aspell

en: GNOME menu editor
sv: GNOME-menyredigerare

en: GNOME terminal
sv: GNOME-terminal

en: GNOME terminal:     Miguel de Icaza (miguel@kernel.org)
sv: GNOME-terminal:     Miguel de Icaza (miguel@kernel.org)

en: GNOME was brought to you by
sv: GNOME sattes ihop till dig av

en: Games
sv: Spel

en: Games menu
sv: Spelmeny

en: General
sv: Allmänt

en: Geometry
sv: Geometri

en: Gergo Erdi
sv: Gergö Érdi

en: Glade file for the screenshot program is missing.
    Please check your installation of gnome-core
sv: Glade-filen för skärmdumpsprogrammet saknas.
    Kontrollera din installation av gnome-core

en: Global Preferences...
sv: Globala egenskaper...

en: Global main menu
sv: Global huvudmeny

en: Global menu
sv: Global meny

en: Global panel properties
sv: Globala panelegenskaper

en: Gnome Help Bookmarks
sv: Bokmärken till Gnome Hjälp

en: Gnome Help Browser
sv: GNOME Hjälpläsare

en: Gnome Help Configure
sv: Konfiguration av GNOME Hjälpläsare

en: Gnome Help History
sv: Historik för Gnome Hjälp

en: Gnome hint
sv: Gnometips

en: Go to the next location in the history list
sv: Gå till nästa plats i historiklistan

en: Go to the previous location in the history list
sv: Gå till föregående plats i historiklistan

en: Grab a window instead of the entire screen
sv: Fånga ett fönster istället för hela skärmen

en: Grab key...
sv: Fånga tangent...

en: Graphical File Manager
sv: Grafisk filhanterare

en: Graphics
sv: Grafik

en: Graphics menu
sv: Grafikmeny

en: Green on black
sv: Grönt på svart

en: Gtk+ port of Vim
sv: Gtk+-port av Vim

en: HEIGHT
sv: HÖJD

en: Height
sv: Höjd

en: Height of window
sv: Fönstrets höjd

en: Helmut Koeberle
sv: Helmut Köberle

en: Help
sv: Hjälp

en: Help on %s
sv: Hjälp om %s

en: Help on Help
sv: Hjälp om Hjälp

en: Help system
sv: Hjälpsystem

en: Hidden
sv: Gömd

en: Hide
sv: Göm

en: Hide advanced options
sv: Göm avancerade alternativ

en: Hide buttons
sv: Gömknappar

en: Hide delay (ms)
sv: Gömningsfördröjning (ms)

en: Hide menubar
sv: Göm menyrad

en: Hide the advanced controls below this button.
sv: Göm avancerade kontroller under denna knapp.

en: Hide this panel
sv: Göm denna panel

en: Hiding
sv: Gömning

en: Hiding policy
sv: Policy för gömning

en: History
sv: Historik

en: History and cache
sv: Historik och cache

en: History file
sv: Historikfil

en: History size
sv: Storlek på historik

en: Horizontal
sv: Vågrätt

en: Horizontal Layout
sv: Vågrät layout

en: Huge (80 pixels)
sv: Enorm (80 bildpunkter)

en: I've detected a panel already running.
    Start another panel as well?
    (The new panel will not be restarted.)
sv: Det verkar som om en annan panel är igång.
    Vill du starta en ny panel?
    (Den nya panelen kommer inte bli omstartad)

en: ICON
sv: IKON

en: Icon
sv: Ikon

en: Iconify
sv: Ikonifiera

en: Iconify All
sv: Ikonifiera alla

en: If the SHELL environment variable is empty, or
    there is no specified in the passwd file for your user,
    one of these problems need to be corrected for the
    to run.
sv: Om miljövariabeln SHELL är tom eller det inte finns
    något skal angivet i filen passwd för din användare,
    kommer ett av dessa problem att behöva lösas för att
    det ska kunna köras.

en: If you are using Linux 2.2.x with glibc 2.1.x, this
    is probably due to incorrectly setup Unix98 ptys.
    
    Please read linux/Documentation/Changes for how to
    set them up correctly.
sv: Om du använder Linux 2.2.x med glibc 2.1.x orsakas problemet
    troligtvis av felaktigt konfigurerade Unix98-pty:er.
    
    Läs linux/Documentation/Changes för information om hur man
    konfigurerar dem korrekt.

en: Image
sv: Bild

en: Image loading and display settings
sv: Inställningar för läsning och visning av bilder

en: Imlib Configuration Options
sv: Imlib-konfiguration

en: In a submenu
sv: I en undermeny

en: In the menu
sv: I menyn

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Incremental update delay [ms]
sv: Inkrementell uppdateringsfördröjning [ms]

en: Info Pages
sv: Infosidor

en: Info Path
sv: Sökväg till infosidor

en: Inigo Serna
sv: Iñigo Serna

en: Initialize session settings
sv: Initiera sessionsinställningar

en: Insufficient memory to save the screenshot.
    Please free up some resources and try again.
sv: Inte tillräckligt med minne för att spara skärmdumpen.
    Frigör resurser och försök igen.

en: Integrated help system (Info, man, HTML)
sv: Integrerat hjälpsystem (Info, man HTML)

en: Internet time
sv: Internettid

en: Japanese terminal emulation program
sv: Japansk terminalemulator

en: KDE menu (if found):
sv: KDE-meny (om den hittas):

en: KDE menus
sv: KDE-menyer

en: Kanji terminal
sv: Kanji-terminal

en: Keep menus in memory
sv: Behåll menyer i minnet

en: Keep panels above other windows
sv: Håll paneler över andra fönster

en: Keep panels below other windows
sv: Håll paneler under andra fönster

en: Keep panels on the same level as other windows
sv: Håll paneler på samma nivå som andra fönster

en: Key Bindings
sv: Snabbtangenter

en: Keyboard Bell
sv: Tangentbordsljud

en: Keyboard Settings
sv: Tangentbordsinställningar

en: Kill All
sv: Döda alla

en: Kill Daemon
sv: Döda daemon

en: Kill app
sv: Döda program

en: Kill session
sv: Döda session

en: LASTLOG
sv: SENASTELOGG

en: Large (64 pixels)
sv: Stor (64 bildpunkter)

en: Last
sv: Senaste

en: Launcher
sv: Programknappsikon

en: Launcher from menu
sv: Programstartare från meny

en: Launcher icon
sv: Programknappsikon

en: Launcher properties
sv: Egenskaper för programknappen

en: Launcher...
sv: Programstartare...

en: Left
sv: Vänster

en: Level
sv: Nivå

en: Library Functions
sv: Biblioteksfunktioner

en: Linux console
sv: Linuxkonsoll

en: Local maildir
sv: Lokal e-postkatalog

en: Local mailspool
sv: Lokal brevlåda

en: Location:
sv: Adress:

en: Lock Screen
sv: Lås skärmen

en: Lock Screen Now
sv: Lås skärmen nu

en: Lock button
sv: Låsknapp

en: Lock screen
sv: Lås skärmen

en: Lock the screen so that you can temporarily leave your computer
sv: Läs skärmen så att du kan lämna din dator tillfälligt

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Log out
sv: Logga ut

en: Log out button
sv: Utloggningsknapp

en: Log out of GNOME
sv: Logga ut ur GNOME

en: Log out of this session to log in as a different user or to shut down your computer
sv: Logga ut från denna session för att logga in som en annan användare eller stänga av din dator

en: Login
sv: Logga in

en: Logout
sv: Logga ut

en: Looking up internet address for %s
sv: Slår upp internetadressen för %s

en: Mail check
sv: E-postkontroll

en: Mail check Applet
sv: Panelprogram för e-postkontroll

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
sv: E-postkontroll meddelar dig när nya brev hamnar i din brevlåda

en: Mail check properties
sv: Egenskaper för e-postkontroll

en: Mail server:
sv: E-postserver:

en: Mail spool file:
sv: Postlådefil (mail spool):

en: Mailbox
sv: Brevlåda

en: Mailbox resides on:
sv: Brevlådan finns på:

en: Mailcheck
sv: Kontrollera post

en: Mailing Lists (www)
sv: Sändlistor (www)

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Make buttons flush with panel edge
sv: Justera knappar vid panelkanten

en: Man Pages
sv: Manualsidor

en: Man Path
sv: Sökväg till manualsidor

en: Many many others ...
sv: Många många andra...

en: Martin Norbaeck
sv: Martin Norbäck

en: Maximize mode
sv: Maximeringsläge

en: Menu
sv: Meny

en: Menu editor
sv: Menyredigerare

en: Menu icon
sv: Menyikon

en: Menu panel
sv: Menypanel

en: Menu path
sv: Sökväg till meny

en: Menu properties
sv: Menyegenskaper

en: Menu type
sv: Typ av meny

en: Menus
sv: Menyer

en: Merge in system menus
sv: Slå ihop i systemmenyerna

en: Message of The Day
sv: Dagens meddelande

en: Message of the day file to use:
sv: Fil som ska användas för dagens meddelande:

en: Millisecond period spent waiting for clients to die (0=forever)
sv: Tid i millisekunder som klienterna får att dö (0=oändlig)

en: Millisecond period spent waiting for clients to register (0=forever)
sv: Tid i millisekunder som klienterna får att registrera sig (0=oändlig)

en: Millisecond period spent waiting for clients to respond (0=forever)
sv: Tid i millisekunder som klienterna får att svara (0=oändlig)

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Monitors
sv: Övervakare

en: Motif CD player w/ CDDB support
sv: Motif-cdspelare med CDDB-stöd

en: Mouse Settings
sv: Musinställningar

en: Move
sv: Flytta

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Move iconified tasks to current workspace when restoring
sv: Flytta ikonifierade program till den aktiva arbetsytan vid återställning

en: Move selected menu down
sv: Flytta ner markerad meny

en: Move selected menu up
sv: Flytta upp markerad meny

en: Move up
sv: Flytta up

en: Multimedia applets
sv: Multimediapanelprogram

en: Multimedia menu
sv: Multimediameny

en: NOLASTLOG
sv: INGENSENASTELOGG

en: NOSHADED
sv: INTESKUGGAD

en: NOUTMP
sv: INGENUTMP

en: NOWTMP
sv: INGENWTMP

en: NUMBER
sv: NUMMER

en: Netscape browser
sv: Webbläsaren Netscape

en: Network
sv: Nätverk

en: Network applets
sv: Nätverkspanelprogram

en: Never allowed to die.
sv: Tillåts aldrig dö.

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: New Item
sv: Nytt menyval

en: New Mail
sv: Ny post

en: New Submenu
sv: Ny undermeny

en: New _Item...
sv: Nytt _menyval...

en: News (www)
sv: Nyheter (www)

en: No 'Exec' field in entry
sv: Inget "Exec"-fält i posten

en: No mail.
sv: Ingen e-post.

en: No message of the day found!
sv: Hittade inget dagens meddelande!

en: No panel found
sv: Hittade ingen panel

en: No program selected
sv: Inget program är valt

en: No response to the %s command.
sv: Inget svar på kommandot %s.

en: No socket was created
sv: Inget uttag (socket) skapades

en: No system menus found!
sv: Kunde inte hitta systemmenyer!

en: Non-session-managed Startup Programs
sv: Startprogram som inte är sessionskontrollerade

en: None
sv: Ingen

en: Normal menu
sv: Normal meny

en: Normal tile
sv: Normal knappbakgrund

en: Not enough room to write file %s
sv: Inte tillräckligt med utrymme för att skriva filen %s

en: Note: The panel will size itself to the
    largest applet in the panel, and that
    not all applets obey these sizes.
sv: Anmärkning: Panelen kommer att rätta sig
    efter det panelprogram som är störst, och att
    inte alla panelprogram följer dessa storlekar.

en: Number of tasks before grouping occurs
sv: Antal fönster innan gruppering används

en: Object created is not AppletWidget
sv: Det skapade objektet är inte en AppletWidget

en: Off
sv: Av

en: Offset from screen edge:
sv: Avstånd från skärmkant:

en: On the main menu
sv: På huvudmenyn

en: One moment, reading menus...
sv: Ett ögonblick, läser menyer...

en: Only read saved sessions from the default.session file
sv: Läs bara sparade sessioner från filen default.session

en: Only show current desktop in pager
sv: Visa endast aktuellt skrivbord i väljaren

en: Only use empty space
sv: Använd bara tomt utrymme

en: Open IM (input method)
sv: Öppna IM (inmatningsmetod)

en: Open URL: %s
sv: Öppna URL: %s

en: Open new browser window
sv: Öppna nytt fönster

en: Options
sv: Alternativ

en: Options for the startup hint dialog
sv: Inställningar för uppstartstips

en: Order
sv: Ordningsföljd

en: Order:
sv: Ordningsföljd:

en: Orient panel horizontally
sv: Orientera panelen horisontellt

en: Orient panel vertically
sv: Orientera panelen vertikalt

en: Orientation
sv: Orientering

en: Override desktop height with panel size
sv: Använd samma storlek som panelen

en: Override desktop width with panel size
sv: Använd samma storlek som panelen

en: Overwrite existing menu entry?
sv: Vill du skriva över existerande menyval?

en: PIXMAP
sv: BILD

en: Padding between applets
sv: Mellanrum mellan panelprogram

en: Padding between applets and panel border
sv: Mellanrum mellan panelprogram och panelkanten

en: Page Title
sv: Sidtitel

en: Panel Manual...
sv: Panelmanual...

en: Panel Objects
sv: Panelobjekt

en: Panel Position
sv: Panelposition

en: Panel menu:
sv: Panelmeny:

en: Panel properties
sv: Panelegenskaper

en: Panel size:
sv: Panelstorlek:

en: Panel to add the launcher to
sv: Panel som programknappen ska läggas till på

en: Panel treatment (GNOME compliant window managers only)
sv: Panelbehandling (endast GNOME-kompatibla fönsterhanterare)

en: Panel window level:
sv: Panelfönsternivå:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Pause per frame (s):
sv: Paus per bildruta (s):

en: Pick a Font
sv: Välj ett typsnitt

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Pixmap
sv: Bild

en: Pixmap file:
sv: Bildfil:

en: Play a sound when new mail arrives
sv: Spela ett ljud när ny e-post ankommer

en: Popdown task view automatically
sv: Göm fönstervyn automatiskt

en: Popup menu key
sv: Tangent för att visa menyn

en: Position to add the launcher to
sv: Position som programknappen ska läggas till på

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Prelight buttons on mouseover
sv: Lys upp knappar vid musövergång

en: Press a key...
sv: Tryck på en tangent...

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Print Screenshot
sv: Skriv ut skärmdump

en: Print command:
sv: Skrivarkommando:

en: Printer
sv: Skrivare

en: Printer Applet
sv: Skrivarpanelprogram

en: Printer name:
sv: Skrivarnamn:

en: Printer properties
sv: Skrivaregenskaper

en: Priority
sv: Prioritet

en: Programs
sv: Program

en: Programs (system menus)
sv: Program (systemmenyer)

en: Programs for Internet and networks
sv: Program för Internet och nätverk

en: Programs menu
sv: Program

en: Programs to be merged in (system menus)
sv: Program som ska slås ihop (systemmenyer)

en: Programs with smaller values are started before programs with higher values. The default value should be OK
sv: Program med låga värden startas före program med höga värden.  Standardvärdet borde vara okej.

en: Programs:
sv: Program:

en: Prompt on logout
sv: Fråga vid utloggning

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Properties...
sv: Egenskaper...

en: Push movement (or use Shift)
sv: Knuffrörelse (eller använd Shift)

en: Put into run dialog
sv: Lägg i kördialogen

en: Raise area grid over tasks
sv: Höj ytrutnätet över programmen

en: Raise panels on mouse-over
sv: Höj paneler under musen

en: RealPlayer multimedia player
sv: Multimediaspelaren RealPlayer

en: Really log out?
sv: Vill du verkligen logga ut?

en: Really reset all GNOME user settings for %s?
sv: Vill du verkligen återställa alla GNOME-inställningar för %s?

en: Reboot
sv: Starta om

en: Red Hat menus
sv: Red Hat-menyer

en: Regular XTerm
sv: Xterm, normal

en: Released under the terms of the GNU Public License.
    GNOME menu editor.
sv: Släppt under villkoren i GNU Public License.
    GNOME-menyredigerare.

en: Reload
sv: Läs om

en: Remote IMAP-server
sv: IMAP-server

en: Remote POP3-server
sv: POP3-server

en: Remote-client-error occured. Remote-polling deactivated. Maybe you used a wrong server/username/password?
sv: Ett fjärrklientfel uppstod. Fjärrundersökning avaktiverad. Du kanske använde fel server/användarnamn/lösenord?

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Program
sv: Ta bort program

en: Remove applet
sv: Ta bort panelprogram

en: Remove from panel
sv: Ta bort från panelen

en: Remove this item
sv: Ta bort detta menyval

en: Remove this panel
sv: Ta bort denna panel

en: Remove this panel...
sv: Ta bort denna panel...

en: Reread all menus
sv: Läs in alla menyer på nytt

en: Rescan Desktop Devices
sv: Läs om skrivbordsenheter

en: Rescan Desktop Directory
sv: Läs om skrivbordskatalogen

en: Reset all user settings
sv: Återställ alla användarinställningar

en: Reset and _Clear
sv: Å_terställ och rensa

en: Respawn
sv: Starta om

en: Respawn abandoned due to failures.
sv: Återupplivande övergett på grund av fel.

en: Restart Daemon
sv: Starta om daemon

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore All
sv: Återställ alla

en: Revert
sv: Återgå

en: Ridiculous (128 pixels)
sv: Löjligt stor (128 bildpunkter)

en: Right
sv: Höger

en: Rotate image for vertical panels
sv: Rotera bild i vertikala paneler

en: Rotate on vertical panels
sv: Rotera i vertikala paneler

en: Rows of Desktops
sv: Antal rader med skrivbord

en: Rows of tasks:
sv: Antal fönsterrader:

en: Run
sv: Kör

en: Run Program
sv: Kör program

en: Run button
sv: Körknapp

en: Run dialog key
sv: Tangent för kördialogen

en: Run in terminal
sv: Kör i terminal

en: Run...
sv: Kör...

en: Running
sv: Körs

en: Running in "Lockdown" mode.  This means your system administrator has prohibited any changes to the panel's configuration to take place.
sv: Kör i "låst" läge. Detta betyder att din systemadministratör har förbjudit alla ändringar i panelkonfigurationen.

en: SETI@home monitor
sv: SETI@home-övervakare

en: SHADED
sv: SKUGGAD

en: SOLID
sv: ENFÄRGAD

en: Save
sv: Spara

en: Save Current Session
sv: Spara nuvarande session

en: Save changes?
sv: Spara ändringar?

en: Save current setup
sv: Spara nuvarande inställningar

en: Save current state of desktop
sv: Spara aktuellt tillstånd för skrivbordet

en: Save screenshot to _desktop
sv: Spara skärmdumpen till skriv_bordet

en: Save screenshot to _web page (save in ~/public__html)
sv: Spara skärmdumpen till _webbsida (spara i ~/public__html)

en: Saving
sv: Sparar

en: Saving session details.
sv: Sparar sessionsinställningar

en: Sawfish Window Manager
sv: Fönsterhanteraren Sawfish

en: Scale image (keep proportions)
sv: Skala bilden (behåll propertionerna)

en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

en: Screenshot
sv: Skärmdump

en: Screenshot Print Preview
sv: FÖrhandsgranska skärmdump

en: Scroll on keystroke
sv: Rulla vid tangentnedtryckning

en: Scroll on output
sv: Rulla vid utdata

en: Scrollback lines:
sv: Antal historikrader:

en: Scrollbar position:
sv: Position för rullningslist:

en: Scrolling
sv: Rullning

en: Select animation
sv: Välj animation

en: Select-by-word characters:
sv: Tecken för välj-per-ord:

en: Session Chooser
sv: Sessionsväljare

en: Session Manager Proxy
sv: Sessionshanterarproxy

en: Session Name
sv: Sessionsnamn

en: Session Options
sv: Sessionsalternativ

en: Session Properties
sv: Sessionsgenskaper

en: Session Properties & Startup Programs
sv: Sessionsegenskaper och program vid uppstart

en: Set Time
sv: Ställ tid

en: Set the TERM variable
sv: Sätt TERM-variabel

en: Set the window icon
sv: Ange fönsterikon

en: Set the window title
sv: Ange fönstertitel

en: Settings
sv: Inställningar

en: Shade
sv: Rulla ihop

en: Shade All
sv: Rulla ihop alla

en: Shade background
sv: Skugga bakgrund

en: Show Bookmarks Window
sv: Visa bokmärkesfönstret

en: Show Desk-Guide tooltips
sv: Visa skrivbordsguidens verktygstips

en: Show Documentation Index
sv: Visa index över dokumentation

en: Show History Window
sv: Visa historikfönstret

en: Show [...] buttons
sv: Visa [...]-knappar

en: Show arrows on hide button
sv: Visa pilar på gömknappar

en: Show button tiles only when cursor is over the button
sv: Visa knappbilder endast när muspekaren är över knappen

en: Show date in applet
sv: Visa datum i panelprogram

en: Show date in tooltip
sv: Visa datum som verktygstips

en: Show delay (ms)
sv: Visningsfördröjning (ms)

en: Show desktop name tooltips
sv: Visa skrivbordsnamn i verktygstips

en: Show hidden tasks (HIDDEN)
sv: Visa gömda fönster (HIDDEN)

en: Show hide buttons
sv: Visa gömknappar

en: Show iconified (minimized) applications
sv: Visa ikonifierade (minimerade) program

en: Show iconified (minimized) applications on all desktops
sv: Ikonifierade (minimerade) program visas på alla skrivbord

en: Show menu titles
sv: Visa menytitlar

en: Show mini icons
sv: Visa små ikoner

en: Show normal applications
sv: Visa normala progam

en: Show normal applications on all desktops
sv: Normala program visas på alla skrivbord

en: Show popup menus outside of panels
sv: Visa popup-menyer utanför paneler

en: Show shaded tasks (SHADED)
sv: Visa upprullade fönster (SHADED)

en: Show splash screen on login
sv: Visa startbild vid inloggning

en: Show tasklist arrow
sv: Visa fönsterlistpil

en: Show tasks which hide from taskbar (SKIP-TASKBAR)
sv: Visa fönster som är dolda från fönsterlistan (SKIP-TASKBAR)

en: Show tasks which hide from window list (SKIP-WINLIST)
sv: Visa fönster som är dolda från fönsterlistan (SKIP-WINLIST)

en: Shut Down
sv: Stäng ner

en: Silence terminal bell
sv: Tysta terminalljud

en: Sink tasklist into panel
sv: Sänk ner fönsterlistan i panelen

en: Size
sv: Storlek

en: Size (pixels)
sv: Storlek (bildpunkter)

en: Size and Position
sv: Storlek och position

en: Sliding panel
sv: Glidande panel

en: Small (36 pixels)
sv: Liten (36 bildpunkter)

en: Software (www)
sv: Programvara (www)

en: Solid background
sv: Enfärgad bakgrund

en: Sort Submenu
sv: Sortera undermeny

en: Sort Submenu _Recursive
sv: Sortera undermeny _rekursivt

en: Sort _Recursive
sv: Sortera _rekursivt

en: Sort selected submenu
sv: Sortera markerad undermeny

en: Special Files
sv: Speciella filer

en: Special icon
sv: Specialikon

en: Specifies font name
sv: Anger typsnittsnamn

en: Specifies the geometry for the main window
sv: Anger fönsterstorlek för huvudfönstret

en: Specify a session name to load
sv: Ange namn för session som ska läsas

en: Standard (48 pixels)
sv: Standard (48 bildpunkter)

en: Start Session
sv: Starta session

en: Start in fortune mode
sv: Starta i lyckokakeläge

en: Start in hint browsing mode
sv: Starta i tipsbläddringsläge

en: Start in motd mode
sv: Starta i "dagens meddelande"-läge

en: Start in session login mode (used from gsm)
sv: Starta i sessionsinloggningsläge (använt från gsm)

en: Start up shells as login shells
sv: Starta upp skal som inloggningsskal

en: Start with default programs
sv: Starta med standardprogram

en: Started but has not yet reported state.
sv: Startad men har ännu inte rapporterat sitt tillstånd.

en: Starting
sv: Startar

en: Starting GNOME
sv: Startar GNOME

en: Starting GNOME: %s
sv: Startar GNOME: %s

en: Starting GNOME: done
sv: Startar GNOME: klart

en: Startup Command
sv: Startkommando

en: Startup Hint
sv: Uppstartstips

en: Startup Programs
sv: Startprogram

en: State
sv: Tillstånd

en: State not reported within timeout.
sv: Tillstånd inte rapporterat innan tiden gått ut.

en: Status dock
sv: Statusdocka

en: Stick
sv: Fäst

en: Stick All
sv: Fäst alla

en: Stretch image (change proportions)
sv: Töj bild (ändra propertionerna)

en: Style
sv: Stil

en: Style:
sv: Stil:

en: SuSE menus
sv: SuSE-menyer

en: Swallowed app...
sv: Svalt program...

en: Swap Delete/Backspace
sv: Växla Delete/Backsteg

en: Switch horizontal/vertical position of tasklist arrow
sv: Växla horisontell/vertikal position hos fönsterpilen

en: Switched movement (or use Ctrl)
sv: Växlad rörelse (eller använd Ctrl)

en: System Calls
sv: Systemanrop

en: System Monitors (Processor, Diskspace, Memory, etc.)
sv: Övervakningspanelprogram

en: System menu
sv: Systemmeny

en: Szabolcs 'Shooby' Ban
sv: Szabolcs "Shooby" Bán

en: TERMNAME
sv: TERMNAMN

en: TITLE
sv: TITEL

en: TRANSPARENT
sv: GENOMSKINLIG

en: Take screenshot key
sv: Tangent för att ta skärmdump

en: Take window screenshot key
sv: Tangent för att ta fönsterskärmdump

en: Tasklist
sv: Fönsterlista

en: Tasklist height is dynamic
sv: Fönsterlistans höjd är variabel

en: Tasklist height is fixed
sv: Fönsterlistans höjd är fast

en: Tasklist height:
sv: Höjd på fönsterlista:

en: Tasklist properties
sv: Egenskaper för fönsterlistan

en: Tasklist width is dynamic
sv: Fönsterlistans bredd är variabel

en: Tasklist width is fixed
sv: Fönsterlistans bredd är fast

en: Tasklist width is that of longest title
sv: Fönsterlistans bredd avgörs av längsta titeln

en: Tasklist width:
sv: Bredd på fönsterlista:

en: Tasklist: Unable to create applet widget
sv: Fönsterlista: Kan inte skapa panelprogramwidget

en: Tasks
sv: Fönster

en: Terminal Class:
sv: Terminalklass:

en: Terminal class name
sv: Terminalklassnamn

en: Terminal emulation program
sv: Terminalemuleringsprogram

en: Text based web browser
sv: Textbaserad webbläsare

en: Text only
sv: Endast text

en: The Animation Filename:
sv: Animationens filnamn:

en: The Battery
sv: Batteriet

en: The GIMP
sv: GIMP

en: The GNOME Fish Applet
sv: GNOME:s fiskpanelprogram

en: The GNOME Panel
sv: GNOME-panelen

en: The GNOME terminal emulation program.
sv: GNOME-terminalemulationsprogrammet.

en: The Mysterious GEGL
sv: Den mystiske GEGL

en: The Panel
sv: Panelen

en: The Squeaky Rubber Gnome
sv: Den pipande gummi-gnomen

en: The argument is a url to add, not a .desktop file
sv: Argumentet är en url som skall läggas till, inte en .desktop-fil

en: The clock applet gives your panel a lightweight and simple display of the date and time
sv: Klockpanelprogrammet visar lätt och enkelt dag och klockslag

en: The directory /tmp/orbit-%s is not owned
    by the current user, %s.
    Please correct the ownership of this directory.
sv: Katalogen /tmp/orbit-%s ägs inte av den
    aktuella användaren %s.
    Ändra ägare på katalogen.

en: The error was: %s
sv: Felet var: %s

en: The menu entry must have a filename
sv: Menyvalet måste ha ett filnamn

en: The menu item must have a name
sv: Menyvalet måste ha ett namn

en: The printer applet lets you easily drag files to be printed via a print command
sv: Skrivarpanelprogrammet låter dig på ett enkelt sätt dra filer som ska skrivas ut via ett utskriftskommando

en: The program may be slow, stopped or broken.
sv: Programmet kan vara långsamt, stoppat eller felaktigt.

en: The session name already exists
sv: Sessionen finns redan

en: The session name cannot be empty
sv: Sessionsnamnet får inte vara tomt

en: The startup command cannot be empty
sv: Startkommandot får inte vara tomt

en: The system administrator has disallowed modification of the panel configuration
sv: Systemadministratören har förbjudit ändringar i panelkonfigurationen

en: The water needs changing!
    (Look at today's date)
sv: Vattnet behöver bytas!
    (Titta på dagens datum)

en: There has been an error while trying to log in.
    
    %s
sv: Ett fel uppstod vid försök att logga in.
    
    %s

en: There was a problem registering the panel with the GOAD server.
    The panel will now exit.
sv: Det uppstod ett problem när panelen skulle registreras hos GOAD-servern.
    Panelen kommer nu att avslutas.

en: This Month
sv: Den här månaden

en: This Week
sv: Den här veckan

en: This applet has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. If anyone is found using this applet, he should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
sv: Detta panelprogram har inget som helst användningsområde. Det tar bara upp diskutrymme och kompileringstid, och om det körs tar det upp minne och dyrbart utrymme på panelen. Om någon hittas användande detta panelprogram bör han eller hon genast skickas på psykiatrisk undersökning.

en: This change conflicts with an existing menu item
sv: Ändringen påverkar ett existerande menyval

en: This change conflicts with an existing menu item.
    No two menu items in a submenu can have the same name.
sv: Ändringen påverkar ett existerande menyval.
    Två menyval i en undermeny kan inte ha samma namn.

en: This launch icon does not specify a program to run
sv: Denna programknapp har inget program att köra

en: This program is responsible for launching other applications, embedding small applets within itself, world peace, and random X crashes.
sv: Det här programmet kan köra andra program, bädda in små panelprogram i sig själv, skapa världsfred, och orsaka diverse X-krascher.

en: Thumb Nails
sv: Miniatyrbilder

en: Tiles enabled
sv: Använd bakgrunder för knappar

en: Time Format
sv: Tidsformat

en: Timed out on sending session save to an applet
sv: Time-out när meddelande om sessionssparande skickades till ett panelprogram

en: Tiny (24 pixels)
sv: Pytteliten (24 bildpunkter)

en: Title of application to swallow
sv: Namn på programmet som skall sväljas

en: To desktop
sv: Till skrivbord

en: Today
sv: Idag

en: Toggles whether or not the keyboard is grabbed by the terminal.
sv: Välj om tangentbordet ska säkras

en: Toggles whether or not the menubar is displayed.
sv: Växlar visning av menyraden.

en: Tomas Oegren
sv: Tomas Ögren

en: Tools for software development
sv: Verktyg för programutveckling

en: Tooltip/Name
sv: Verktygstips/Namn

en: Tooltips
sv: Verktygstips

en: Tooltips enabled
sv: Verktygstips på

en: Top left corner's position: X
sv: Översta vänstra hörnets position: X

en: Top of applet menus
sv: Överst på panelprogramsmenyerna

en: Top of system menus
sv: Överst på systemmenyerna

en: Top of system merge menus
sv: Överst på de förenade systemmenyerna

en: Top of user menus
sv: Överst på användarmenyerna

en: Translucent
sv: Halvgenomskinlig

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Transparent background
sv: Genomskinlig bakgrund

en: Trash
sv: Skräp

en: Try
sv: Prova

en: Try again
sv: Försök igen

en: Try to avoid overlapping panels
sv: Försök undvika överlappande paneler

en: Try to create the terminal with the TerminalFactory
sv: Försök att skapa terminalen med terminalfabriken

en: Try to start a TerminalFactory
sv: Försök att starta en terminalfabrik

en: Type
sv: Typ

en: Ultra Tiny (12 pixels)
sv: Ultraliten (12 bildpunkter)

en: Unable to create file: %s
sv: Kan inte skapa filen: %s

en: Unable to create png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
sv: Kan inte skapa png-information.
    Du har troligtvis en felaktig version av libpng på ditt system

en: Unable to create the file:
    "%s"
    Please check your permissions of the parent directory
sv: Kan inte skapa filen:
    "%s"
    Kontrollera dina rättigheter till förälderkatalogen

en: Unable to initialize png structure.
    You probably have a bad version of libpng on your system
sv: Kan inte initiera png-strukturen.
    Du har troligtvis en felaktig version av libpng på ditt system

en: Unable to retrieve GNOME installation directory
sv: Kan inte hitta GNOME:s installationskatalog

en: Unable to set png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
sv: Kan inte ställa in png-information.
    Du har troligtvis en felaktig version av libpng på ditt system

en: Unable to take a screenshot of the current desktop.
sv: Kan inte ta en skärmdump av det aktuella skrivbordet.

en: Unaffected by logouts but can die.
sv: Opåverkad av utloggningar men kan dö.

en: Unix time
sv: Unixtid

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unshade
sv: Rulla ut

en: Unshade All
sv: Rulla ut alla

en: Unstick
sv: Ta loss

en: Unstick All
sv: Ta loss alla

en: Update lastlog entry
sv: Uppdatera "senastelogg"-posten

en: Update utmp entry
sv: Uppdatera utmp-post

en: Update wtmp entry
sv: Updatera wtmp-post

en: Use --login by default
sv: Använd --login som standard

en: Use GMT
sv: Använd GMT

en: Use custom icon for panel button
sv: Använd anpassad ikon för panelknapp

en: Use dialog boxes
sv: Använd dialogrutor

en: Use large icons
sv: Använd stora ikoner

en: User Commands
sv: Användarkommandon

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Utilities
sv: Verktyg

en: Utilities menu
sv: Verktygsmeny

en: Utility
sv: Verktyg

en: Utility applets
sv: Verktygspanelprogram

en: Vertical
sv: Lodrätt

en: Vertical Layout
sv: Lodrät layout

en: Video player
sv: Videoprogram

en: Vietnamese terminal
sv: Vietnamesisk terminal

en: Vietnamese terminal emulation program
sv: Vietnamesisk terminalemulator

en: Visibility
sv: Synlighet

en: WIDTH
sv: BREDD

en: Wait abandoned due to conflict.
sv: Väntan avbruten på grund av konflikt.

en: Waiting to start or already finished.
sv: Väntar på att starta, eller redan klar.

en: Wanda the GNOME Fish
sv: GNOME-fisken Wanda

en: Warning! Unsaved changes will be lost!
    Proceed?
sv: Varning! Osparade ändringar kommer att förloras!
    Vill du fortsätta?

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against usage of wanda for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
sv: Varning: Kommandot verkar vara någonting användbart. Eftersom
    detta är ett oanvändbart panelprogram vill du nog inte göra
    detta. Vi rekommenderar inte att man använder Wanda till
    någonting som skulle göra panelprogrammet praktiskt eller
    användbart.

en: When a panel is removed, the panel and its
    applet settings are lost. Remove this panel?
sv: När en panel blir borttagen förloras panelen och dess
    panelprogramsinställningar. Vill du ta bort den här panelen?

en: When clicked:
sv: Vid klick:

en: When new mail arrives:
sv: När ny e-post levereras:

en: Which tasks to show
sv: Vilka fönster som ska visas

en: White on black
sv: Vit på svart

en: Whoops! for some reason we can't add to the panel
sv: Hoppsan! kan inte lägga till i panelen av någon anledning

en: Width
sv: Bredd

en: Width of window
sv: Fönstrets bredd

en: Will run '%s'
sv: Kommer att köra "%s"

en: Window Manager
sv: Fönsterhanterare

en: Window Manager Workarounds
sv: Lösningar på fönsterhanterarproblem

en: Window manager changes active area on all desktops
    (FVWM, Sawfish)
sv: Fönsterhanteraren byter aktiv yta på alla skrivbord
    (FVWM, Sawfish)

en: Window manager expects pager to modify area+desktop properties directly
    (Enlightenment, FVWM)
sv: Fönsterhanteraren förväntar sig att skrivbordsväljaren ändrar
    yt- och skrivbordsegenskaper. (Enlightenment, FVWM)

en: Window manager moves decoration window instead
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)
sv: Fönsterhanteraren flyttar dekorationsfönstret istället
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)

en: With pixmap arrow
sv: Med pilbild

en: Without pixmap
sv: Utan pilbild

en: WordPerfect for Linux
sv: WordPerfect för Linux

en: X Color Selector
sv: Färgväljare för X

en: X position of window
sv: Fönstrets X-position

en: Y position of window
sv: Fönstrets Y-position

en: You already have a status dock on the panel. You can only have one
sv: Du har redan en statusdocka på panelen. Du kan bara ha en

en: You are not running a GNOME Compliant
    Window Manager. GNOME support by the 
    window manager is strongly recommended
    for proper Desk Guide operation.
sv: Du använder inte en fönsterhanterare med
    stöd för GNOME. Det rekommenderas starkt
    att använda en fönsterhanterare som stöder
    GNOME för att guiden ska fungera korrekt.

en: You can not delete a top level submenu.
sv: Du kan inte ta bort en huvudmeny.

en: You can only have one menu panel at a time.
sv: Du kan bara ha en menypanel.

en: You can't add an entry to that submenu.
    You do not have the proper permissions.
sv: Du kan inte lägga till ett menyval till undermenyn.
    Du har inte korrekta rättigheter.

en: You cannot remove your last panel.
sv: Du kan inte ta bort din sista panel.

en: You do not have fortune installed or you have not specified a program to run.
    
    Please refer to fish properties dialog.
sv: Du har inte "fortune" installerat, eller så har du inte angett vilket program som ska köras.
    
    Ställ in detta i inställningsrutan för GNOME-fiskens egenskaper

en: You do not have fortune installed.
sv: Du har inte installerat fortune.

en: You have mail.
sv: Du har e-post.

en: You have new mail.
sv: Du har ny e-post.

en: You have switched the class of this window. Do you
     want to reconfigure this window to match the default
    configuration of the new class?
sv: Du har ändrat terminalklassen för det aktuella fönstret.
    Vill du konfigurera om fönstret så att det matchar
    standardkonfigurationen för den nya klassen?

en: You may wait for it to respond or remove it.
sv: Du kan vänta på att det svarar eller ta bort det.

en: You must supply a single argument with the .desktop file or url to use
sv: Du måste ange ett argument som är .desktop-filen eller url:en som ska användas

en: You've chosen to disable the startup hint.
    To re-enable it, choose "Startup Hint"
    in the GNOME Control Center
sv: Du har valt att stänga av uppstartstipsen.
    För att aktivera dem igen väljer du "Uppstartstips"
    i GNOME Kontrollcenter

en: Your GNOME Fish's Name:
sv: Namnet på din GNOME-fisk:

en: Your session has been saved
sv: Din session är sparad

en: Your version of libICE has a bug which causes gnome-session
    to not function correctly.
    
    If you are on Solaris, you should either upgrade to Solaris patch
    #108376-16 or use the libICE.so.6 from the original Solaris 7.
    Copy the file into /usr/openwin/lib.  (Thanks go to Andy Reitz
    for information on this bug).
    
    Your GNOME session will terminate after closing this dialog.
sv: Din version av libICE har en bugg som gör att gnome-session inte
    fungerar korrekt.
    
    Om du kör Solaris bör du antingen uppgradera till Solaris patch
    #108376-16 eller använda libICE.so.6 från originalversionen av Solaris 7.
    Kopiera denna fil till /usr/openwin/lib.
    (Tack till Andy Reitz för information om denna bugg).
    
    Din GNOME-session kommer att avslutas då du stänger denna dialogruta.

en: Zvt terminal widget:     Michael Zucchi (zucchi@zedzone.mmc.com.au)
sv: Zvt-terminalwidget:     Michael Zucchi (zucchi@zedzone.mmc.com.au)

en: _Add Bookmark
sv: _Lägg till bokmärke

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Close terminal
sv: _Stäng terminalfönster

en: _Delete...
sv: _Ta bort...

en: _Forward
sv: _Framåt

en: _Hide menubar
sv: _Göm menyrad

en: _History
sv: _Historik

en: _New Submenu...
sv: _Ny undermeny...

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: _New terminal
sv: _Nytt terminalfönster

en: _Open in browser
sv: _Öppna i webbläsare

en: _Print screenshot...
sv: Skriv _ut skärmdumpen...

en: _Reload
sv: _Läs om

en: _Reset Terminal
sv: _Återställ Terminal

en: _Save screenshot to file:
sv: _Spara skärmdumpen till fil:

en: _Secure keyboard
sv: Säkra _tangentbord

en: _Show menubar
sv: _Visa menyrad

en: _Sort
sv: _Sortera

en: _Sort Submenu
sv: _Sortera undermeny

en: _View
sv: _Visa

en: _Window
sv: _Fönster

en: and finally, The Knights Who Say ... NI!
sv: och slutligen, riddarna som säger ... NI!

en: can't find real path
sv: kan inte hitta verklig sökväg

en: clock/hourformat=12
sv: clock/hourformat=24

en: creating user directory: %s
sv: skapar användarkatalog: %s

en: directory utility
sv: Verktyg för hantering av mappar

en: gaspell Spell Checker
sv: Stavningskontroll

en: menu wasn't created
sv: menyn skapades inte

en: minutes
sv: minut

en: rxvt terminal
sv: rxvt-terminal

en: seconds
sv: sekund

en: the GNOME menu editor
sv: GNOME-menyredigerare

en: unable to create user directory: %s
sv: kan inte skapa användarkatalog: %s

en: unable to remove .order file: %s
sv: kan inte ta bort .order-fil: %s

en: untitled
sv: namnlös

en: untitled.desktop
sv: namnlös.desktop

en: xbm/xpm image browser
sv: xbm/xpm-bildvisare

en: xemacs text editor
sv: Textredigeraren XEmacs

en: xv image viewer
sv: xv-bildvisare
