gnome-core 1.2.99 - en to ro translation catalogue (869 entries)

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNOME Help Pages</H3>
    <p>
    <UL>
ro: 
    <p>
    <br>
    <H3>Pagini Ajutor GNOME</H3>
    <p>
    <UL>

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNU Info Pages</H3>
    <p>
    <UL>
ro: 
    <p>
    <br>
    <H3>Pagini Info GNU</H3>
    <p>
    <UL>

en:  (empty)
ro:  (gol)

en:  Folder
ro:  Dosar

en: %d messages
ro: %d mesaje

en: %d/%d messages
ro: %d/%d mesaje

en: %s applet appears to have died unexpectedly.
    
    Reload this applet?
    
    (If you choose not to reload it at this time you can always add it from
    the "Applets" submenu in the main menu.)
ro: Appletul %s apare că a murit neaşteptat.
    
    Reîncarc acest applet?
    
    (Dacă alegeţi să nu îl reîncărcaţi acum puteţi să-l adăugaţi oricând din
    submeniul "Appleturi" aflat în meniul principal.)

en: %s the Fish
ro: Peştele %s

en: %s the GNOME Fish Says:
ro: Peştele GNOME %s spune:

en: (with minor help from George)
ro: (cu puţin ajutor de la George)

en: ... and many more
ro: ... şi mulţi alţii

en: 12 hour
ro: 12 ore

en: 24 hour
ro: 24 ore

en: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
ro: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Cuprins</h1>

en: <BODY>Could not load default TOC page</BODY>
ro: <BODY>N-am putut încărca pagina cuprins implicită</BODY>

en: <BODY>Unknown TOC argument</BODY>
ro: <BODY>Argument cuprins necunoscut</BODY>

en: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>Results of the substring search for the string
ro: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>Rezultatele căutării pe subşir a şirului

en: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
ro: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Cuprins</h1>

en: <body><h2>Error: file not found</h2></body>
ro: <body><h2>Eroare: fişierul nu a fost găsit</h2></body>

en: <br><B>No matches found</B>
ro: <br><B>Nici o potrivire nu a fost găsită</B>

en: <h2>GNOME Help</h2>
ro: <h2>Ajutor GNOME</h2>

en: <h2>Info Pages</h2>
ro: <h2>Pagini info</h2>

en: <h2>Man Pages</h2>
ro: <h2>Pagini man</h2>

en: <p>
    <br>
    <H3>Manual Pages</H3>
    <p>
    <UL>
ro: <p>
    <br>
    <H3>Pagini manual</H3>
    <p>
    <UL>

en: A normal member of the session.
ro: Un membru normal al sesiunii.

en: A session shutdown is in progress.
ro: O oprire a sesiunii este în progres.

en: A swallowed application appears to have died unexpectedly.
    Attempt to reload it?
ro: O aplicaţie încorporată pare să fi murit neaşteptat.
    Încerc să o reîncarc?

en: A tasklist for the GNOME desktop environment.
    Icons by Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org).
ro: O listă de procese pentru mediul desktop GNOME.
    Icon-uri de Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org).

en: About GNOME
ro: Despre GNOME

en: About GNOME...
ro: Despre GNOME...

en: About the panel...
ro: Despre panel...

en: About...
ro: Despre...

en: Above
ro: Mai sus

en: Above other windows
ro: Deasupra altor ferestre

en: Action
ro: Acţiune

en: Add Startup Program
ro: Adaugă programe de la pornire

en: Add a new session
ro: Adaugă o nouă sesiune

en: Add appointement...
ro: Adaugă programare...

en: Add bookmark
ro: Adaugă semn carte

en: Add new item to this menu
ro: Adaugă element nou la acest meniu

en: Add this applet as a launcher to panel
ro: Adaugă acest applet ca lansator la panel

en: Add this as drawer to panel
ro: Adaugă ca dulap la panel

en: Add this as menu to panel
ro: Adauga ca meniu la panel

en: Add this launcher to panel
ro: Adaugă acest lansator la panel

en: Add this to Favorites menu
ro: Adaugă aceasta la meniul Favorite

en: Add to panel
ro: Adaugă la panel

en: Add...
ro: Adaugă...

en: Adding tearoff when tearoffs are disabled
ro: Adaug tearoff-uri când sunt dezactivate

en: Administration
ro: Administrare

en: Advanced
ro: Avansat

en: Alexandre Muniz
ro: Alexandre Muńiz

en: Aligned panel
ro: Panel aliniat

en: All properties...
ro: Toate proprietăţile...

en: Alternate editor types are not supported by gnome-edit yet.
    Please choose a standard executable editor in the gnome-edit capplet
    in the gnome control center.
ro: Tipuri alternative de editorare nu sunt încă suportate de gnome-edit.
    Vă rugăm să alegeţi un editor standard în cappletul gnome-edit din
    centrul de control Gnome.

en: Always started on every login.
ro: Totdeauna porneşte la fiecare login.

en: Amusements
ro: Amuzamente

en: An applet is not responding to a save request.
    Remove the applet or continue waiting?
ro: Un applet nu răspunde la cererea de salvare.
    Elimină appletul sau continuă să aştepţi?

en: Animation
ro: Animaţie

en: Animation speed
ro: Viteză animaţie

en: Applet appearance
ro: Aparenţă applet

en: Applets
ro: Appleturi

en: Applets (system menus)
ro: Appleturi (meniuri sistem)

en: Applets:
ro: Appleturi:

en: Application
ro: Aplicaţie

en: Applications
ro: Aplicaţii

en: Applications menu
ro: Meniul aplicaţii

en: Are you sure you want to delete this submenu and all its contents?
ro: Sunteţi sigur(ă) ca doriţi să stergeţi aceast submeniu şi tot conţinutul său?

en: Arrange Icons
ro: Aranjează icoanele

en: Audio Settings
ro: Setări audio

en: Audio mixer
ro: Mixer audio

en: Auto hide
ro: Auto-ascunde

en: Automatically re-check menus
    for newly installed software
ro: Reverifică meniurile automat
    pentru software-ul instalat recent

en: Automatically save changes to session
ro: Salvează schimbările la sesiune automat

en: Avoid on maximize
ro: Evită la maximizare

en: Avoid this panel when maximizing windows
ro: Evită acest panou la maximizarea ferestrelor

en: BMarks
ro: Semne carte

en: Back
ro: Înapoi

en: Background
ro: Fundal

en: Background Settings
ro: Setări fundal

en: Background Type:
ro: Tip fundal:

en: Background color
ro: Culoare background

en: Background color:
ro: Culoare fundal:

en: Background pixmap
ro: Pixmap fundal

en: Background pixmap does not scroll
ro: Pixmap-ul din fundal nu defilează

en: Background pixmap scrolls
ro: Pixmap-ul din fundal defilează

en: Background should be shaded
ro: Fundalul ar trebui să fie umbrit

en: Background type
ro: Tip fundal

en: Before each update:
ro: Înainte de fiecare actualizare:

en: Behaviour
ro: Purtare

en: Below
ro: Mai jos

en: Below other windows
ro: Sub alte ferestre

en: Black on light yellow
ro: Negru pe galben deschis

en: Black on white
ro: Negru pe alb

en: Blank Screen Now
ro: Întunecă ecranul acum

en: Blinking cursor
ro: Cursor clipitor

en: Bookmark
ro: Semn carte

en: Bookmark file
ro: Fişier semne carte

en: Border width (tile only)
ro: Laţime graniţă (doar tapet)

en: Browse
ro: Răsfoieşte

en: Browse Currently Running Programs...
ro: Răsfoieşte programele care rulează acum...

en: Browse the startup hints
ro: Navighează sugestiile de la pornire

en: Browse...
ro: Răsfoieşte...

en: Bug Tracking System (www)
ro: Sistem urmărire buguri (www)

en: Button type:
ro: Tip buton:

en: Buttons
ro: Butoane

en: By Name
ro: După nume

en: By Size
ro: După mărime

en: By Time Last Accessed
ro: După timpul ultimei accesări

en: By Time Last Changed
ro: După timpul ultimei schimbări

en: By Time Last Modified
ro: După timpul ultime modificări

en: By Type
ro: După tip

en: CORBA Exception
ro: Excepţie CORBA

en: C_olor selector...
ro: Selector cu_loare

en: Cache file
ro: Fişier cache

en: Cache size
ro: Mărime cache

en: Can't create applet!
ro: Nu se poate crea appletul!

en: Can't create menu, using main menu!
ro: Nu pot crea meniul, folosesc meniul principal!

en: Can't create the user menu directory
ro: Nu se poate crea directorul meniu utilizator

en: Can't execute 'About GNOME'
ro: Nu pot executa 'Despre GNOME'

en: Can't execute printer command
ro: Nu pot executa comanda imprimantă

en: Can't find an empty spot
ro: Nu pot găsi un loc liber

en: Can't get goad_id for applet, ignoring it
ro: Nu pot obţine goad_id pentru applet, îl ignor

en: Can't get goad_id from desktop entry!
ro: Nu pot obţine goad_id de la intrarea desktop!

en: Can't load entry
ro: Nu pot încărca intrare

en: Can't open directory, using main menu!
ro: Nu pot deschide directorul, folosesc meniul principal!

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Cancel Login
ro: Renunţă la login

en: Cannot activate a panel object
ro: Nu se poate activa un obiect al panoului

en: Cannot create an item with an empty command
ro: Nu pot crea un element cu o comandă goală

en: Cannot create object
ro: Nu se poate crea obiectul

en: Cannot execute panel global properties
ro: Nu pot executa proprietăţi globale panel

en: Cannot execute the gmc-client program,
    perhaps gmc is not installed
ro: Nu se poate executa programul gmc-client,
    poate gmc nu este instalat

en: Cannot execute the gnome calendar,
    perhaps it's not installed.
    It is in the gnome-pim package.
ro: Nu se poate executa calendarul gnome,
    poate nu este instalat.
    Se află în pachetul gnome-pim

en: Cannot execute xscreensaver
ro: Nu pot executa xscreensaver

en: Cannot find pixmap file %s
ro: Nu pot găsi fişierul pixmap %s

en: Cannot launch gmenu!
ro: Nu pot lansa gmenu!

en: Cannot start CORBA
ro: Nu se poate porni CORBA

en: Check for mail
ro: Verifică poşta

en: Check for mail every
ro: Verifică poşta la fiecare

en: Choose Current Session
ro: Alegeţi sesiunea curentă

en: Choose an icon
ro: Alegeţi un icon

en: Click on the GNOME foot icon to open the
    Main Menu.  This menu contains all
    GNOME applications, tools, and commands.
ro: Făceţi click pe iconul talpă GNOME pentru a deschide
    meniul principal. Acest meniu conţine toate
    aplicaţiile GNOME, unelte şi comenzi.

en: Clicked tile
ro: Poză clickat

en: Clock
ro: Ceas

en: Clock Applet
ro: Applet Ceas

en: Clock applets
ro: Appleturi ceas

en: Clock properties
ro: Proprietăţi ceas

en: Clocks
ro: Ceasuri

en: Close All
ro: Închide toate

en: Close drawer if a launcher inside it is pressed
ro: Închide dulap dacă un lansator interior este apăsat

en: Close window
ro: Închide fereastra

en: Color
ro: Culoare

en: Color XTerm
ro: Terminal X color

en: Color Xterm
ro: Terminal X color

en: Color palette:
ro: Paleta culori:

en: Color scheme:
ro: Schema culori:

en: Color selector
ro: Selector culoare

en: Color to use:
ro: Culoare de folosit:

en: Colors
ro: Culori

en: Columns of Desktops
ro: Coloane de desktopuri

en: Command
ro: Comandă

en: Command (optional)
ro: Comanda (opţional)

en: Command to execute when fish is clicked:
ro: Comanda de executat când peştele este clic-uit:

en: Command to run before we check for mail:
ro: Comanda care să fie rulată înainte de a verifica mesajele

en: Confirm before killing windows
ro: Confirmă înainte de omorârea ferestrelor

en: Confirm the removal of panels with a dialog
ro: Confirmă eliminarea panelelor cu un dialog

en: Constant speed animations
ro: Viteză animaţii constantă

en: Continue
ro: Continuă

en: Continue waiting
ro: Continuă să aştepţi

en: Could not connect to gnome-session
ro: Nu m-am putut conecta la gnome-session

en: Could not connect to the session manager
ro: Nu s-a putut conecta la managerul de sesiuni

en: Could not get directory name from path: %s
ro: Nu pot obţine numele fişierului din calea: %s

en: Could not get file from path: %s
ro: Nu pot obţine fişierul din cale: %s

en: Could not get file name from path: %s
ro: Nu pot obţine numele fişierului din cale: %s

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent GNOME from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts.
ro: Nu s-a putut găsi adresa internet pentru %s.
    Acesta va împiedica GNOME să opereze corect.
    Este posibilă corectarea problemei prin adăugarea
    %s la fişierul /etc/hosts.

en: Could not open .order file: %s
ro: Nu s-a putut deschide fişierul .order: %s

en: Could not open .order file: %s
    %s
ro: Nu pot deschide fişierul .order: %s
    %s

en: Could not open file '%s' for writing
ro: Nu am putut deschide fişierul '%s' pentru scriere

en: Could not remove old order file %s: %s
ro: Nu pot elimina fişierul order vechi %s: %s

en: Could not remove the menu item %s: %s
ro: Nu am putut elimina elementul meniu %s: %s

en: Could not rename tmp file: %s to %s
    %s
ro: Nu pot redenumi fişierul temporar: %s în %s
    %s

en: Couldn't add applet
ro: Nu s-a putut adăuga appletul

en: Count
ro: Numără

en: Create a new item
ro: Creează un element nou

en: Create a new menu item
ro: Creează un element nou

en: Create a new submenu
ro: Creează un submeniu nou

en: Create launcher applet
ro: Creează applet lansator

en: Create menu item
ro: Creează element meniu

en: Create panel
ro: Creează panel

en: Create swallow applet
ro: Creează applet incorporat

en: Creates a new terminal window
ro: Creează o nouă fereastră terminal

en: Current session managed programs
ro: Programele curente setate prin sesiune

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom colors
ro: Culori personalizate

en: Debian menus
ro: Meniuri Debian

en: Debug level
ro: Nivel debug

en: Default
ro: Implicit

en: Default (from global preferences)
ro: Implicit (din preferinţele globale)

en: Default movement mode
ro: Modul de mişcare implicit

en: Default task size:
ro: Mărime implicită a taskului:

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete empty submenu?
ro: Şterg submeniul gol?

en: Delete generates DEL/^H
ro: Delete generează DEL/^h

en: Delete selected menu item
ro: Şterge elementul selectat

en: Delete this menu item?
ro: Şterg aceast element de meniu?

en: Depth (displacement when pressed)
ro: Adâncime (deplasare când este apăsat)

en: Desk Guide
ro: Ghid desktop

en: Desk Guide Alert
ro: Alertă Ghid Desktop

en: Desk Guide Settings
ro: Setări Ghid Desktop

en: Desk Guide Task View
ro: Vizualizatorul de procese Desk Guide

en: Desk-Guide tooltip delay [ms]
ro: Pauză tooltip Ghid Desktop

en: Deskguide (the desktop pager)
ro: Ghid desktop (pagerul desktop)

en: Desktop Height [pixels]
ro: Înălţime desktop [pixeli]

en: Desktop Settings
ro: Setări Desktop

en: Desktop Width [pixels]
ro: Lăţime desktop [pixeli]

en: Desktop entry properties
ro: Proprietăţi intrare desktop

en: Desktop menu:
ro: Meniu Desktop:

en: Desktop name tooltip delay [ms]
ro: Pauză tooltip nume desktop [ms]

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Development (www)
ro: Dezvoltare (www)

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Discarded on logout and can die.
ro: Uitate la ieşire şi pot muri.

en: Display
ro: Afişaj

en: Display fortunes instead of hints
ro: Afişează fortune-uri în loc de sugestii

en: Display message of the day instead of hints
ro: Afişează mesajul zilei în loc de sugestii

en: Display normal hints
ro: Afişează sugestii normale

en: Display this dialog next time
ro: Afişează acest dialog data viitoare

en: Display tooltips with full task names
ro: Arată tooltip-urile cu numele complet al proceselor

en: Distribution menu (if found):
ro: Meniu distribuţie (dacă este găsit):

en: Distribution:
ro: Distribuţie:

en: Divide height by number of rows
ro: Divizează înălţimea cu numărul de rânduri

en: Divide height by number of vertical areas
ro: Divizează înălţimea cu numărul de zone verticale

en: Divide width by number of columns
ro: Divizează lăţimea cu numărul de coloane

en: Divide width by number of horizontal areas
ro: Divizează lăţimea cu numărul de zone orizontale

en: Do not shade background
ro: Nu umbri fundalul

en: Do not start up shells as login shells
ro: Nu porni shellurile ca shelluri de login

en: Do not update lastlog entry
ro: Nu actualiza intrarea lastlog

en: Do not update utmp entry
ro: Nu actualiza intrarea utmp

en: Do not update wtmp entry
ro: Nu actualiza intrarea wtmp

en: Don't avoid on maximize
ro: Nu evita la maximizare

en: Don't know how to activate `%s'
ro: Nu ştiu cum să activez `%s'

en: Don't scale image to fit
ro: Nu scala imaginea pentru a se încadra în panel

en: Drawer
ro: Dulap

en: Drawer handle
ro: Mâner dulap

en: Drawer icon
ro: Icon dulap

en: Drawer sliding
ro: Dulap alunecător

en: E-Mail utility
ro: Utilitar e-mail

en: Edge panel
ro: Panel margine

en: Edit
ro: Editează

en: Edit Startup Program
ro: Editează programe de la pornire

en: Edit menus...
ro: Editează meniuri...

en: Edit session name
ro: Editează numele sesiunii

en: Edit...
ro: Editează...

en: Emacs text editor
ro: Editorul de texte Emacs

en: Enable Auto-hide
ro: Activează auto-ascundere

en: Enable animations
ro: Activează animaţii

en: Enable bold text
ro: Activează text bold

en: Enable hidebutton
ro: Activează buton ascundere

en: Enable hidebutton arrow
ro: Activează săgeată buton ascundere

en: Enable login hints
ro: Activează sugestii login

en: Enable panel keybindings
ro: Activează mapări taste panel

en: Enable task grouping
ro: Activează gruparea task-urilor

en: End world hunger
ro: Sfârşeşte foametea globală

en: Enlightenment Window Manager
ro: Managerul de ferestre Enlightenment

en: Ephemeris for X (Astronomy)
ro: Ephemeris pentru X (Astronomie)

en: Error during execution of chosen editor.
    
    The editor you have chosen is probably either not available,
    or is not on your current path.
ro: Eroare în timpul execuţiei editorului ales.
    
    Editorul pe care l-aţi ales probabil nu este disponibil, sau nu este
    în calea curentă.

en: Error loading document:
    
    %s
    
    You probably don't
    have this documentation
    installed on your system.
ro: Eroare încărcare document:
    
    %s
    
    Probabil nu aveţi această
    documentaţie instalată
    pe sistemul dvs.

en: Execute
ro: Execută

en: Execute this program instead of a shell
ro: Execută acest program în locul shellului

en: Execute this program the same way as xterm does
ro: Execută acest program la fel cum o face xterm

en: Explicit hide
ro: Ascundere explicită

en: Failed to create directory
ro: Nu s-a putut crea directorul

en: Failed to execute command:
    %s
ro: Eşuare la execuţia comenzii:
    %s

en: Failed to execute command:
    %s
    %s
ro: Eşuare la execuţia comenzii:
    %s
    %s

en: Fast but low quality scaling of button icons
ro: Scalare rapidă dar de calitate mică a iconurilor butoanelor

en: Favorites
ro: Favorite

en: Favorites (user menus)
ro: Favorite (meniuri utilizator)

en: Favorites menu
ro: Meniul Favorite

en: Favorites:
ro: Favorite:

en: File
ro: Fişier

en: File Formats
ro: Formate fişiere

en: File Manager
ro: Manager fişiere

en: Fill window thumbnails with screen contents
ro: Umple miniaturile ferestrelor cu conţinutul ecranului

en: Fish
ro: Peşte

en: Floating panel
ro: Panel flotant

en: Folder:
ro: Dosar:

en: Follow panel size
ro: Respectă mărimea panoului

en: Fore/Background Color:
ro: Culoare prim-plan/fundal:

en: Foreground color
ro: Culoare prim-plan

en: Foreground color:
ro: Culoare prim-plan:

en: Forward
ro: Înainte

en: Frames In Animation:
ro: Cadre în animaţie:

en: Frederic Devernay
ro: Frédéric Devernay

en: Free movement (doesn't disturb other applets) (or use Alt)
ro: Mişcare liberă (nu deranjează alte appleturi) (sau folosiţi Alt)

en: GNOME Desktop Guide (Pager)
ro: Ghid desktop GNOME (Pager)

en: GNOME Developers' Site
ro: Siteul Dezvoltatori GNOME

en: GNOME Fish Properties
ro: Proprietăţi Peşte Gnome

en: GNOME Help
ro: Ajutor GNOME

en: GNOME Help Browser allows easy access to various forms of documentation on your system
ro: Browserul ajutor GNOME permite acces uşor la diverse forme de documentaţie de pe sistemul dvs

en: GNOME Help Path
ro: Calea Ajutor GNOME

en: GNOME Hints
ro: Sfaturi GNOME

en: GNOME Login
ro: Login GNOME

en: GNOME Main Site
ro: Siteul GNOME principal

en: GNOME News Site
ro: Siteul GNOME de ştiri

en: GNOME Tasklist
ro: Listă GNOME a proceselor

en: GNOME Terminal
ro: Terminal GNOME

en: GNOME front-end to aspell
ro: Interfaţă GNOME pentru aspell

en: GNOME menu editor
ro: Editorul GNOME de meniuri

en: GNOME terminal
ro: Terminal GNOME

en: GNOME terminal:     Miguel de Icaza (miguel@kernel.org)
ro: Terminal GNOME:     Miguel de Icaza (miguel@kernel.org)

en: GNOME was brought to you by
ro: GNOME v-a fost adus de

en: GNU Image Manipulation Program
ro: Program GNU pentru manipulare de imagine

en: Games
ro: Jocuri

en: Games menu
ro: Meniul Jocuri

en: Geometry
ro: Geometrie

en: Gergo Erdi
ro: Gergő Érdi

en: Global Preferences...
ro: Preferinţe globale...

en: Global main menu
ro: Meniu principal global

en: Global menu
ro: Meniu global

en: Global panel properties
ro: Proprietăţi globale ale panelului

en: Gnome Help Bookmarks
ro: Semne carte Ajutor Gnome

en: Gnome Help Browser
ro: Browser Ajutor Gnome

en: Gnome Help Configure
ro: Configurare Ajutor GNOME

en: Gnome Help History
ro: Istorie Ajutor GNOME

en: Gnome hint
ro: Sugestie GNOME

en: Go to the next location in the history list
ro: Mergi la locaţia următoare în lista istorie

en: Go to the previous location in the history list
ro: Mergi la locaţia precedentă în lista istorie

en: Grab key...
ro: Apucă tastă...

en: Graphical File Manager
ro: Manager fişiere grafic

en: Graphics
ro: Grafică

en: Graphics menu
ro: Meniul Grafică

en: Green on black
ro: Verde pe negru

en: Gtk+ port of Vim
ro: Portare GTK+ a lui Vim

en: Height
ro: Înălţime

en: Height of window
ro: Înălţimea ferestrei

en: Help
ro: Ajutor

en: Help on %s
ro: Ajutor la %s

en: Help on Help
ro: Ajutor la ajutor

en: Help system
ro: Sistem ajutor

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Hide
ro: Ascunde

en: Hide buttons
ro: Ascunde butoanele

en: Hide delay (ms)
ro: Pauză ascundere (ms)

en: Hide this panel
ro: Ascunde acest panel

en: Hiding
ro: Ascuns

en: Hiding policy
ro: Politică ascundere

en: History
ro: Istorie

en: History and cache
ro: Istorie şi cache

en: History file
ro: Fişier iştorie

en: History size
ro: Mărime istorie

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Horizontal Layout
ro: Poziţionare orizontală

en: Huge (80 pixels)
ro: Uriaş (80 pixeli)

en: I've detected a panel already running.
    Start another panel as well?
    (The new panel will not be restarted.)
ro: Am detectat un panel care rulează deja.
    Pornesc alt panel deasemenea?
    (Panelul nou nu va fi repornit.)

en: Iconify
ro: Iconifică

en: Iconify All
ro: Iconifică toate

en: If you are using Linux 2.2.x with glibc 2.1.x, this
    is probably due to incorrectly setup Unix98 ptys.
    
    Please read linux/Documentation/Changes for how to
    set them up correctly.
ro: Dacă folosiţi Linux 2.2.x cu glibc 2.1.x, aceasta este probabil
    datorită setării incorecte a ptyurilor Unix98.
    
    Vă rugăm citiţi linux/Documentaţie/Schimbări pentru cum să le
    setaţi corect.

en: Image
ro: Imagine

en: Image loading and display settings
ro: Setări încărcare şi afişare imagini

en: Imlib Configuration Options
ro: Opţiuni configurare Imlib

en: In a submenu
ro: Într-un submeniu

en: In the menu
ro: În meniul

en: Inactive
ro: Inactiv

en: Incremental update delay [ms]
ro: Pauză actualizare incrementală [ms]

en: Info Pages
ro: Pagini info

en: Info Path
ro: Calea info

en: Inigo Serna
ro: Ińigo Serna

en: Initialize session settings
ro: Iniţializează setările sesiunii

en: Integrated help system (Info, man, HTML)
ro: Sistem ajutor integrat (Info, man, HTML)

en: Internet time
ro: Timp internet

en: Japanese terminal emulation program
ro: Emulator de terminal japonez

en: KDE menu (if found):
ro: Meniu KDE (dacă este găsit):

en: KDE menus
ro: Meniuri KDE

en: Kanji terminal
ro: Terminal Kanji

en: Keep menus in memory
ro: Păstrează meiurile în memorie

en: Keep panels above other windows
ro: Păstrează panourile peste alte ferestre

en: Keep panels below other windows
ro: Păstrează panourile sub alte ferestre

en: Keep panels on the same level as other windows
ro: Păstrează panourile pe acelaşi nivel ca alte ferestre

en: Key Bindings
ro: Mapări taste

en: Keyboard Bell
ro: Sunet tastatură

en: Keyboard Settings
ro: Setări tastatură

en: Kill All
ro: Omoară toate

en: Kill Daemon
ro: Omoară daemonul

en: Kill app
ro: Omoară applicaţia

en: Kill session
ro: Omoară sesiunea

en: Large (64 pixels)
ro: Mare (64 pixeli)

en: Last
ro: Ultimul

en: Launcher
ro: Lansator

en: Launcher from menu
ro: Lansator din meniu

en: Launcher icon
ro: Icon lansator

en: Launcher properties
ro: Proprietăţi lansator

en: Launcher...
ro: Lansator...

en: Layout
ro: Aranjare

en: Left
ro: Stânga

en: Level
ro: Nivel

en: Library Functions
ro: Funcţii biblioteci

en: Linux console
ro: Consolă Linux

en: Local maildir
ro: Director poştă local

en: Local mailspool
ro: Spool poştă local

en: Location:
ro: Locaţie:

en: Lock Screen
ro: Închide ecran

en: Lock Screen Now
ro: Închide ecranul acum

en: Lock button
ro: Buton Închidere

en: Lock screen
ro: Închide ecran

en: Log Out
ro: Ieşire

en: Log out
ro: Ieşire

en: Log out button
ro: Buton de ieşire

en: Log out of GNOME
ro: Ieşire din GNOME

en: Logout
ro: Ieşire

en: Looking up internet address for %s
ro: Caut adresa internet pentru %s

en: Mail check
ro: Verifică poştă

en: Mail check Applet
ro: Applet Verifică poştă

en: Mail check properties
ro: Proprietăţi Verifică poştă

en: Mail server:
ro: Server mail:

en: Mail spool file:
ro: Fişier spool mail:

en: Mailbox
ro: Cutie poştală

en: Mailbox resides on:
ro: Cutia poştala se afla pe:

en: Mailcheck
ro: Verifică e-mail

en: Mailing Lists (www)
ro: Liste poştă (www)

en: Main Menu
ro: Meniul principal

en: Main menu
ro: Meniul principal

en: Make buttons flush with panel edge
ro: Fă butoanele să se reîmprospăteze cu marginea panelului

en: Man Pages
ro: Pagini manual

en: Man Path
ro: Calea man

en: Many many others ...
ro: Mulţii mulţi alţii ...

en: Martin Norbaeck
ro: Martin Norbäck

en: Maximize mode
ro: Mod maximizare

en: Menu
ro: Meniu

en: Menu editor
ro: Editor meniuri

en: Menu icon
ro: Icon meniu

en: Menu panel
ro: Panel meniu

en: Menu path
ro: Cale meniu

en: Menu properties
ro: Proprietăţi meniu

en: Menu type
ro: Tip meniu

en: Menus
ro: Meniuri

en: Merge in system menus
ro: Îmbină în meniurile sistem

en: Message of The Day
ro: Mesajul zilei

en: Message of the day file to use:
ro: Fişierul mesajul zilei care să fie folosit:

en: Millisecond period spent waiting for clients to die (0=forever)
ro: Perioada în milisecunde petrecută aşteptând clienţii să moară (0=mereu)

en: Millisecond period spent waiting for clients to register (0=forever)
ro: Perioada în milisecunde petrecută aşteptând clienţii să se înregistreze (0=mereu)

en: Millisecond period spent waiting for clients to respond (0=forever)
ro: Perioada în milisecunde petrecută aşteptând clienţii să răspundă (0=mereu)

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Monitors
ro: Monitoare

en: Motif CD player w/ CDDB support
ro: CD Player Motif cu suport CDDB

en: Mouse Settings
ro: Setări mouse

en: Move
ro: Mută

en: Move down
ro: Muta jos

en: Move iconified tasks to current workspace when restoring
ro: Mută taskurile iconificate în spaţiul de lucru curent când sunt refăcute

en: Move selected menu down
ro: Mută meniul selectat jos

en: Move selected menu up
ro: Mută meniul selectat sus

en: Move up
ro: Mută sus

en: Multimedia applets
ro: Appleturi multimedia

en: Multimedia menu
ro: Meniul Multimedia

en: Netscape browser
ro: Browser Netscape

en: Network
ro: Reţea

en: Network applets
ro: Appleturi de reţea

en: Never allowed to die.
ro: Niciodată permis să moară.

en: New Folder
ro: Dosar nou

en: New Item
ro: Element nou

en: New Submenu
ro: Submeniu nou

en: New _Item...
ro: E_lement nou...

en: News (www)
ro: Ştiri (www)

en: No 'Exec' field in entry
ro: Nici un câmp 'Exec' în intrare

en: No mail.
ro: Nu aveţi poştă.

en: No message of the day found!
ro: Nu a fost găsit nici un mesaj al zilei!

en: No panel found
ro: Nu am găsit nici un panou

en: No response to the %s command.
ro: Nici un raspuns la comanda %s.

en: No socket was created
ro: Nici un socket nu a fost creat

en: No system menus found!
ro: Nu am găsit meniuri sistem!

en: Non-session-managed Startup Programs
ro: Programe de la pornire care nu sunt stăpânite de sesiune

en: None
ro: Nici unul

en: Normal menu
ro: Meniu normal

en: Normal tile
ro: Poză normală

en: Note: The panel will size itself to the
    largest applet in the panel, and that
    not all applets obey these sizes.
ro: Notă: Panelul se va re-mări la mărimea
    celui mai mare applet în panel, şi nu
    toate appleturile respectă aceste mărimi.

en: Number of tasks before grouping occurs
ro: Numărul proceselor după care începe gruparea

en: Object created is not AppletWidget
ro: Obiectul creat nu este AppletWidget

en: Off
ro: Oprit

en: Offset from screen edge:
ro: Distanţă de la marginea ecranului:

en: On the main menu
ro: În meniul principal

en: One moment, reading menus...
ro: Un moment, citesc meniurile...

en: Only read saved sessions from the default.session file
ro: Citeşte numai sesiunile salvate din fişierul default.session

en: Only show current desktop in pager
ro: Arată numai desktopul curent în pager

en: Only use empty space
ro: Utilizează numai spaţiul liber

en: Open URL: %s
ro: Deschide URL: %s

en: Open new browser window
ro: Deschide fereastră nouă browser

en: Options
ro: Opţiuni

en: Options for the startup hint dialog
ro: Opţiuni pentru dialogul de sugestii de la pornire

en: Order
ro: Ordonează

en: Order:
ro: Ordinea:

en: Orient panel horizontally
ro: Orientează panelul orizontal

en: Orient panel vertically
ro: Orientează panelul vertical

en: Orientation
ro: Orientare

en: Override desktop height with panel size
ro: Suprascrie înăltimea desktopului cu mărimea panoului

en: Override desktop width with panel size
ro: Suprascrie laţimea desktopului cu mărimea panoului

en: Overwrite existing menu entry?
ro: Suprascrie elemenul de meniu existent?

en: Padding between applets
ro: Spaţierea între applet-uri

en: Padding between applets and panel border
ro: Spaţierea între applet-uri şi marginea panoului

en: Page Title
ro: Titlu pagină

en: Panel Manual...
ro: Manual panel...

en: Panel Objects
ro: Obiecte panel

en: Panel Position
ro: Poziţie panel

en: Panel menu:
ro: Meniu Panel:

en: Panel properties
ro: Proprietăţi panel

en: Panel size:
ro: Mărime panel

en: Panel to add the launcher to
ro: Panoul la care să adaug lansatorul

en: Panel treatment (GNOME compliant window managers only)
ro: Tratament panou (doar la managerii de ferestre compatibili GNOME)

en: Panel window level:
ro: Nivel fereastră panou:

en: Password:
ro: Parola:

en: Paths
ro: Căi

en: Pause per frame (s):
ro: Pauză pe cadru (s):

en: Pick a Font
ro: Alegeţi un font

en: Pick a color
ro: Alegeţi o culoare

en: Pixmap file:
ro: Fişier pixmap:

en: Play a sound when new mail arrives
ro: Cântă un sunet când vine poştă nouă

en: Popdown task view automatically
ro: Arată lista procese automat

en: Popup menu key
ro: Tastă ridicare meniu

en: Position to add the launcher to
ro: Poziţia la care să adaug lansatorul

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Prelight buttons on mouseover
ro: Luminează butoanele când mouseul este deasupra

en: Press a key...
ro: Apăsaţi o tastă...

en: Print command:
ro: Comandă printare:

en: Printer
ro: Imprimantă:

en: Printer Applet
ro: Applet imprimantă

en: Printer name:
ro: Nume imprimantă:

en: Printer properties
ro: Proprietăţi imprimantă

en: Priority
ro: Prioritate

en: Programs
ro: Programe

en: Programs (system menus)
ro: Programe (meniuri sistem)

en: Programs for Internet and networks
ro: Programe pentru Internet şi reţele

en: Programs menu
ro: Meniul Programe

en: Programs to be merged in (system menus)
ro: Programele care să fie incorporate (meniuri sistem)

en: Programs with smaller values are started before programs with higher values. The default value should be OK
ro: Programele cu o valoare mai mică sunt pornite înaintea celor cu valori mai mari.  Valoarea implicită ar trebui să fie OK

en: Programs:
ro: Programe:

en: Prompt on logout
ro: Promptează la ieşire

en: Properties
ro: Proprietăţi

en: Properties...
ro: Proprietăţi...

en: Push movement (or use Shift)
ro: Împinge mişcarea (sau folosiţi Shift)

en: Put into run dialog
ro: Pune în dialogul de rulare

en: Raise area grid over tasks
ro: Ridică grilajul peste taskuri

en: Raise panels on mouse-over
ro: Ridică panelurile când mouseul este deasupra

en: RealPlayer 7
ro: RealPlayer

en: RealPlayer multimedia player
ro: Player multimedia RealPlayer

en: Really log out?
ro: Chiar doriţi să ieşiţi?

en: Really reset all GNOME user settings for %s?
ro: Chiar resetez toate setările GNOME ale utilizatorului pentru %s?

en: Reboot
ro: Repornire

en: Red Hat menus
ro: Meniuri Red Hat

en: Regular XTerm
ro: Terminal X obişnuit

en: Released under the terms of the GNU Public License.
    GNOME menu editor.
ro: Lansat sub termenii GNU Public License.
    Editorul GNOME de meniuri.

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Remote IMAP-server
ro: Server IMAP la distanţă

en: Remote POP3-server
ro: Server POP3 la distanţă

en: Remote-client-error occured. Remote-polling deactivated. Maybe you used a wrong server/username/password?
ro: Eroare client remote. Polling remote dezactivat. Poate aţi folosit serverul/nume utilizator/parola greşit?

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove Program
ro: Elimină programul

en: Remove applet
ro: Elimină applet

en: Remove from panel
ro: Elimină din panel

en: Remove this item
ro: Elimină acest element

en: Remove this panel
ro: Elimină acest panel

en: Remove this panel...
ro: Elimină acest panel...

en: Reread all menus
ro: Reciteşte toate meniurile

en: Rescan Desktop Devices
ro: Rescanează dispozitivele desktop

en: Rescan Desktop Directory
ro: Rescanează directorul desktop

en: Reset all user settings
ro: Resetează toate setările utilizatorului

en: Reset and _Clear
ro: R_esetează şi şterge

en: Respawn
ro: Reporneşte

en: Respawn abandoned due to failures.
ro: Repornirea abandonată datorită unor eşecuri.

en: Restart Daemon
ro: Reporneşte daemonul

en: Restore
ro: Activează

en: Restore All
ro: Restaurează toate

en: Revert
ro: Înapoi

en: Ridiculous (128 pixels)
ro: Ridicol (128 pixeli)

en: Right
ro: Dreapta

en: Rotate image for vertical panels
ro: Roteşte imaginea pentru paneluri verticale

en: Rotate on vertical panels
ro: Roteşte pe paneluri verticale

en: Rows of Desktops
ro: Rânduri de desktopuri

en: Rows of tasks:
ro: Rânduri de procese:

en: Run
ro: Rulează

en: Run Program
ro: Rulează program

en: Run button
ro: Buton Rulează

en: Run dialog key
ro: Tastă dialog Rulează

en: Run in terminal
ro: Rulează în terminal

en: Run...
ro: Rulează...

en: Running
ro: Rulează

en: SETI@home monitor
ro: Monitor SETI@home

en: Save
ro: Salvează

en: Save Current Session
ro: Salvează sesiunea curentă

en: Save changes?
ro: Salvează schimbările?

en: Save current setup
ro: Salvează setările curente

en: Saving
ro: Salvează

en: Saving session details.
ro: Salvează detaliile sesiunii.

en: Sawfish Window Manager
ro: Managerul de ferestre Sawfish

en: Scale image (keep proportions)
ro: Scalează imaginea (păstrază proporţiile)

en: Scroll on keystroke
ro: Defilează la apasare tastă

en: Scroll on output
ro: Defilează la afişare

en: Scrollback lines:
ro: Linii defilare înapoi

en: Scrollbar position:
ro: Poziţie bară defilare

en: Scrolling
ro: Defilare

en: Select animation
ro: Selectaţi animaţia

en: Select-by-word characters:
ro: Caractere selectează-după-cuvânt

en: Session
ro: Sesiune

en: Session Chooser
ro: Alegător sesiuni

en: Session Manager Proxy
ro: Proxy-ul managerului de sesiuni

en: Session Name
ro: Numele sesiunii

en: Session Options
ro: Opţiuni sesiune

en: Session Properties
ro: Proprietăţi sesiune

en: Set the TERM variable
ro: Setează variabila TERM

en: Set the window icon
ro: Setează icon-ul ferestrei

en: Set the window title
ro: Setează titlul ferestrei

en: Settings
ro: Setări

en: Shade
ro: Umbreşte

en: Shade All
ro: Umbreşte toate

en: Shade background
ro: Umbreşte fundalul

en: Show Bookmarks Window
ro: Arată fereastra Semne carte

en: Show Desk-Guide tooltips
ro: Arată tooltipuri Ghid Desktop

en: Show Documentation Index
ro: Arată index documentaţie

en: Show History Window
ro: Arată fereastra Istorie

en: Show [...] buttons
ro: Arată [...] butoane

en: Show arrows on hide button
ro: Arată săgeţi pe butoanele ascundere

en: Show button tiles only when cursor is over the button
ro: Arată titlurile butoanelor când cursorul este deasupra butonului

en: Show date in applet
ro: Arată data în applet

en: Show date in tooltip
ro: Arată data în tooltip

en: Show delay (ms)
ro: Pauză apariţie (ms)

en: Show desktop name tooltips
ro: Arată tooltipuri ale numelui desktopului

en: Show hidden tasks (HIDDEN)
ro: Arată taskuri ascunse (HIDDEN)

en: Show hide buttons
ro: Arată butoane ascundere

en: Show iconified (minimized) applications
ro: Arată aplicaţii iconificate (minimizate)

en: Show iconified (minimized) applications on all desktops
ro: Arată aplicaţii iconificate (minimizate) de pe toate desktopurile

en: Show mini icons
ro: Arata mini-icoane

en: Show normal applications
ro: Arată aplicaţii normale

en: Show normal applications on all desktops
ro: Arată aplicaţii normale de pe toate desktopurile

en: Show popup menus outside of panels
ro: Arată meniuri popup în afara panelului

en: Show shaded tasks (SHADED)
ro: Arată taskuri umbrite (SHADED)

en: Show splash screen on login
ro: Arată ecranul de splash la pornire

en: Show tasklist arrow
ro: Afişează săgeata listei proceselor

en: Show tasks which hide from taskbar (SKIP-TASKBAR)
ro: Arată taskuri care se ascund de bara procese (SKIP-TASKBAR)

en: Show tasks which hide from window list (SKIP-WINLIST)
ro: Arată taskuri care se ascund de lista ferestrelor (SKIP-WINLIST)

en: Silence terminal bell
ro: Sunet terminal tăcut

en: Sink tasklist into panel
ro: Scufundă lista de procese în panel

en: Size
ro: Mărime

en: Size (pixels)
ro: Dimensiune (pixeli)

en: Size and Position
ro: Mărime şi poziţie

en: Sliding panel
ro: Panel alunecător

en: Small (36 pixels)
ro: Mic (36 pixeli)

en: Solid background
ro: Fundal solid

en: Sort Submenu
ro: Sortează submeniu

en: Sort Submenu _Recursive
ro: Sortează submeniu _recursiv

en: Sort _Recursive
ro: Sortează _recursiv

en: Sort selected submenu
ro: Sortează submeniul selectat

en: Special Files
ro: Fişiere speciale

en: Special icon
ro: Icon special

en: Specifies font name
ro: Specifică numele fontului

en: Specifies the geometry for the main window
ro: Specifică geometria pentru fereastra principală

en: Specify a session name to load
ro: Specificaţi un nume de sesiune pentru încărcat

en: Standard (48 pixels)
ro: Standard (48 pixeli)

en: Start Session
ro: Porneşte sesiunea

en: Start in fortune mode
ro: Porneşte în modul fortune

en: Start in hint browsing mode
ro: Porneşte în modul navigare sugestii

en: Start in motd mode
ro: Porneşte în modul mesajul zilei

en: Start in session login mode (used from gsm)
ro: Porneşte în modul login sesiune (folosit din gsm)

en: Start up shells as login shells
ro: Porneşte shellurile ca shelluri de login

en: Start with default programs
ro: Porneşte cu programele implicite

en: Started but has not yet reported state.
ro: Pornit dar nu a raportat încă starea.

en: Starting
ro: Porneşte

en: Starting GNOME
ro: Porneşte GNOME

en: Starting GNOME: %s
ro: Pornesc GNOME... %s

en: Starting GNOME: done
ro: Pornesc GNOME: gata

en: Startup Command
ro: Comenzi de la pornire

en: Startup Hint
ro: Sugestia de la pornire

en: Startup Programs
ro: Programe de la pornire

en: State
ro: Stare

en: State not reported within timeout.
ro: Starea nu a fost reportată în timpul alocat

en: Status dock
ro: Dock status

en: Stick
ro: Lipeşte

en: Stick All
ro: Lipeşte toate

en: Stretch image (change proportions)
ro: Întinde imaginea (schimbă proporţiile)

en: Style
ro: Stil

en: Style:
ro: Stil:

en: SuSE menus
ro: Meniuri SuSE

en: Swallowed app...
ro: Aplicaţie incorporată...

en: Swap Delete/Backspace
ro: Schimbă Delete/Backspace

en: Switch horizontal/vertical position of tasklist arrow
ro: Schimbă poziţia orizontală/verticală a săgeţii listei proceselor

en: Switched movement (or use Ctrl)
ro: Deplasare schimbată (sau folosiţi Ctrl)

en: System
ro: Sistem

en: System Calls
ro: Chemări sistem

en: System Monitors (Processor, Diskspace, Memory, etc.)
ro: Monitoare de sistem (procesor, spaţiu disc, memorie, etc.)

en: System menu
ro: Meniul Sistem

en: Szabolcs 'Shooby' Ban
ro: Szabolcs 'Shooby' Bán

en: Tasklist
ro: Lista taskuri

en: Tasklist height is dynamic
ro: Înălţimea listei taskurilor este dinamică

en: Tasklist height is fixed
ro: Înălţimea listei taskurilor este fixă

en: Tasklist height:
ro: Înălţime lista taskuri:

en: Tasklist properties
ro: Proprietăţi listă taskuri

en: Tasklist width is dynamic
ro: Lăţimea listei taskurilor este fixă

en: Tasklist width is fixed
ro: Lăţimea listei taskurilor este fixă

en: Tasklist width is that of longest title
ro: Lungimea listei taskurilor este fixă

en: Tasklist width:
ro: Lăţime listă taskuri:

en: Tasklist: Unable to create applet widget
ro: Lista proceselor: nu pot crea widget-ul applet-ului

en: Tasks
ro: Taskuri

en: Terminal Class:
ro: Clasă terminal:

en: Terminal class name
ro: Numele clasei terminal

en: Terminal emulation program
ro: Program de emulare terminal

en: Text based web browser
ro: Browser web în mod text

en: Text only
ro: Numai text

en: The Animation Filename:
ro: Numele fişierulu de animaţie:

en: The Battery
ro: Bateria

en: The GIMP
ro: GIMP

en: The GNOME Fish Applet
ro: Appletul Peşte GNOME

en: The GNOME Panel
ro: Panelul GNOME

en: The GNOME terminal emulation program.
ro: Programul GNOME de emulare terminal

en: The Mysterious GEGL
ro: Misteriosul GEGL

en: The Panel
ro: Panoul

en: The argument is a url to add, not a .desktop file
ro: Argumentul este un url de adăugat, nu un fişier .desktop

en: The clock applet gives your panel a lightweight and simple display of the date and time
ro: Appletul ceas oferă panoului dvs. un afişaj uşor şi simplu al datei şi timpului

en: The directory /tmp/orbit-%s is not owned
    by the current user, %s.
    Please correct the ownership of this directory.
ro: Directorul /tmp/orbit-%s nu este deţinut
    de utilizatorul curent, %s.
    Vă rog să corectaţi deţinerea acestui director.

en: The error was: %s
ro: Eroarea a fost: %s

en: The menu entry must have a filename
ro: Elementul de meniu trebuie să aibă un nume fişier

en: The menu item must have a name
ro: Elementul de meniu trebuie să aibă un nume

en: The printer applet lets you easily drag files to be printed via a print command
ro: Appletul imprimantă vă lasă să trageţi uşor fişiere să fie printate via o comandă printare

en: The program may be slow, stopped or broken.
ro: Programul ar putea fi încet, oprit sau stricat.

en: The session name already exists
ro: Numele sesiunii există deja

en: The session name cannot be empty
ro: Numele sesiunii nu poate fi gol

en: The startup command cannot be empty
ro: Comanda de pornire nu poate fi goală

en: The water needs changing!
    (Look at today's date)
ro: Apa trebuie schimbată!
    (uitaţi-vă la data de astăzi)

en: There has been an error while trying to log in.
    
    %s
ro: A fost o eroare în timp ce se încerca loginul.
    
    %s

en: There was a problem registering the panel with the GOAD server.
    The panel will now exit.
ro: A fost o problemă la înregistrarea panelului cu serverul GOAD.
    Panelul va ieşi acum.

en: This Month
ro: Luna aceasta

en: This Week
ro: Săptămâna aceasta

en: This applet has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. If anyone is found using this applet, he should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
ro: Acest applet nu are nici un fel de folos. Doar ocupă spaţiu pe disc şi timp de compilare, şi dacă este încărcat ocupă desemenea spaţiu preţios în panou şi memorie. Dacă oricine este găsit folosind acest applet, ar trebui trimis(ă) prompt la o evaluare psihică.

en: This change conflicts with an existing menu item
ro: Aceasta are conflict cu un element de meniu existent

en: This change conflicts with an existing menu item.
    No two menu items in a submenu can have the same name.
ro: Această schimbare are conflict cu un element de meniu existent.
    Două elemente într-un submeniu nu pot avea acelaşi nume.

en: This launch icon does not specify a program to run
ro: Această icoană de lansare nu specifică un program care să fie rulat

en: This program is responsible for launching other applications, embedding small applets within itself, world peace, and random X crashes.
ro: Acest program este responsabil pentru a lansa alte aplicaţii, înglobarea de mici appleturi în el, pacea lumii şi prăbuşiri aleatoare ale X-ului.

en: Thumb Nails
ro: Miniaturi

en: Tiles enabled
ro: Tapete activate

en: Time Format
ro: Format timp

en: Timed out on sending session save to an applet
ro: Timp expirat la trimitere salvare sesiune către un applet

en: Tiny (24 pixels)
ro: Micuţ (24 pixeli)

en: Title of application to swallow
ro: Titlul aplicaţiei de incorporat

en: To desktop
ro: Către desktop

en: Today
ro: Astăzi

en: Toggles whether or not the keyboard is grabbed by the terminal.
ro: Schimbă dacă tastatura este citită de terminal sau nu

en: Toggles whether or not the menubar is displayed.
ro: Schimbă între afişare/ascundere bara de meniu

en: Tomas Oegren
ro: Tomas Ögren

en: Tools for software development
ro: Unelte pentru dezvoltare software

en: Tooltip/Name
ro: Tooltip/Nume

en: Tooltips
ro: Tooltipuri

en: Tooltips enabled
ro: Tooltipuri activate

en: Top left corner's position: X
ro: Poziţia colţului stânga-sus: X

en: Top of applet menus
ro: Vârful meniurilor applet

en: Top of system menus
ro: Vârful meniurilor sistem

en: Top of system merge menus
ro: Vârful îmbinărilor meniurilor sistem

en: Top of user menus
ro: Vârful meniurilor utilizator

en: Transparent background
ro: Fundal transparent

en: Trash
ro: Gunoi

en: Try
ro: Încercă

en: Try again
ro: Încearcă din nou

en: Try to avoid overlapping panels
ro: Încearcă evitarea suprapunerii panourilor

en: Try to create the terminal with the TerminalFactory
ro: Încercaţi să creaţi terminalul cu TerminalFactory

en: Try to start a TerminalFactory
ro: Încercaţi să porniţi un TerminalFactory

en: Type
ro: Tip

en: Ultra Tiny (12 pixels)
ro: Ultra micuţ (12 pixeli)

en: Unable to create file: %s
ro: Nu se poate crea fişierul: %s

en: Unable to retrieve GNOME installation directory
ro: Nu se poate obţine directorul instalării GNOME

en: Unaffected by logouts but can die.
ro: Neafectate de ieşiri dar pot muri

en: Unix time
ro: Timp Unix

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unshade
ro: Dezumbreşte

en: Unshade All
ro: Dezumbreşte toate

en: Unstick
ro: Dezlipeşte

en: Unstick All
ro: Dezlipeşte toate

en: Update lastlog entry
ro: Actualizează intrarea lastlog

en: Update utmp entry
ro: Actualizează intrarea utmp

en: Update wtmp entry
ro: Actualizează intrarea wtmp

en: Use --login by default
ro: Foloseşte --login implicit

en: Use GMT
ro: Foloseşte GMT

en: Use custom icon for panel button
ro: Foloseşte icon personal pentru buton panel

en: Use dialog boxes
ro: Foloseşte cutii dialog

en: Use large icons
ro: Foloseşte iconuri mari

en: User Commands
ro: Comenzi utilizator

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: Utilities
ro: Utilitare

en: Utilities menu
ro: Meniul Utilitare

en: Utility
ro: Utilitare

en: Utility applets
ro: Appleturi utilitare

en: Vertical Layout
ro: Pozitionare verticală

en: Video player
ro: Player video

en: Vietnamese terminal
ro: Terminal vietnamez

en: Vietnamese terminal emulation program
ro: Emulator de terminal vietnamez

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Wait abandoned due to conflict.
ro: Aşteptarea abandonată datorită unui conflict.

en: Waiting to start or already finished.
ro: Aşteaptă să pornească sau deja terminat

en: Wanda the GNOME Fish
ro: Peştele GNOME Wanda

en: Warning! Unsaved changes will be lost!
    Proceed?
ro: Atenţie! Schimbări nesalvate vor fi pierdute!
    Continuaţi?

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against usage of wanda for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
ro: Atenţie: Comanda pare să fie ceva chiar util.
    Din moment ce acesta este un applet inutil, s-ar putea să nu doriţi să faceţi asta.
    Vă sfătuim stăruitor împotriva oricărei utilizări wanda pentru
    orice care ar putea face applet-ul "practic" sau util.

en: When a panel is removed, the panel and its
    applet settings are lost. Remove this panel?
ro: Când un panel este eliminat, panelul şi appleturile
    sale sunt pierdute. Elimin acest panel?

en: When clicked:
ro: Când este clickat:

en: When new mail arrives:
ro: Când primiţi noi mesaje:

en: Which tasks to show
ro: Care taskuri să fie afişate

en: White on black
ro: Alb pe negru

en: Whoops! for some reason we can't add to the panel
ro: Oooops! dintr-un motiv nu putem adăuga la panel

en: Width
ro: Lăţime

en: Width of window
ro: Lăţimea ferestrei

en: Window Manager
ro: Managerul de ferestre

en: Window Manager Workarounds
ro: Ocolişuri manager ferestre

en: Window manager changes active area on all desktops
    (FVWM, Sawfish)
ro: Managerul de ferestre schimbă zona activă pe toate desktopurile
    (FVWM, Sawfish)

en: Window manager expects pager to modify area+desktop properties directly
    (Enlightenment, FVWM)
ro: Managerul de ferestre se aşteaptă ca pagerul să modifice proprietăţile de zonă+desktop în mod direct
    (Enlightenment, FVWM)

en: Window manager moves decoration window instead
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)
ro: Managerul de ferestre mută decoraţiile de ferestre
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)

en: With pixmap arrow
ro: Cu imagine săgeată

en: Without pixmap
ro: Fără imagine

en: WordPerfect for Linux
ro: WordPerfect pentru Linux

en: X Color Selector
ro: Selector de culoare X

en: X position of window
ro: Poziţia X a ferestrei

en: Y position of window
ro: Poziţia Y a ferestrei

en: You already have a status dock on the panel. You can only have one
ro: Aveţi deja un dock status pe panel. Puteţi avea doar unul

en: You are not running a GNOME Compliant
    Window Manager. GNOME support by the 
    window manager is strongly recommended
    for proper Desk Guide operation.
ro: Nu rulaţi un manager de ferestre corespunzător GNOME
    Suport GNOME de către managerul de ferestre este
    puternic recomandat pentru funcţionarea
    corespunzătoare a Ghidului Desktop.

en: You can not delete a top level submenu.
ro: Nu puteţi şterge un meniu la nivelul de vârf.

en: You can only have one menu panel at a time.
ro: Puteţi avea doar un panel meniu la un moment dat.

en: You can't add an entry to that submenu.
    You do not have the proper permissions.
ro: Nu puteţi adăuga o intrare în acest meniu.
    Nu aveţi permisiunile necesare.

en: You cannot remove your last panel.
ro: Nu vă puteţi elimina ultimul panel.

en: You do not have fortune installed or you have not specified a program to run.
    
    Please refer to fish properties dialog.
ro: Nu aveţi 'fortune' instalat sau nu aţi specificat un program de rulat.
    
    Vă rog să consultaţi dialogul de proprietăţi al peştelui.

en: You do not have fortune installed.
ro: Nu aveţi fortune instalat.

en: You have mail.
ro: Aveţi poştă.

en: You have new mail.
ro: Aveţi poştă nouă.

en: You have switched the class of this window. Do you
     want to reconfigure this window to match the default
    configuration of the new class?
ro: Aţi schimbat clasa acestei ferestre. Doriţi să reconfiguraţi
    această fereastră pentru a se potrivi cu configuraţia implicită
    a noii clase?

en: You may wait for it to respond or remove it.
ro: Puteţi aştepta să raspundă sau să-l eliminaţi.

en: You must supply a single argument with the .desktop file or url to use
ro: Trebuie să furnizaţi un singur argument cu fişierul .desktop sau cu url-ul de utilizat

en: You've chosen to disable the startup hint.
    To re-enable it, choose "Startup Hint"
    in the GNOME Control Center
ro: Aţi ales să dezactivaţi sugestia de la pornire.
    Pentru a o re-activa, alegeţi "Sugestia de la pornire"
    în Centrul de Control GNOME

en: Your GNOME Fish's Name:
ro: Numele peştelui dvs. GNOME:

en: Your session has been saved
ro: Sesiunea dvs. a fost salvată

en: Your version of libICE has a bug which causes gnome-session
    to not function correctly.
    
    If you are on Solaris, you should either upgrade to Solaris patch
    #108376-16 or use the libICE.so.6 from the original Solaris 7.
    Copy the file into /usr/openwin/lib.  (Thanks go to Andy Reitz
    for information on this bug).
    
    Your GNOME session will terminate after closing this dialog.
ro: Versiunea dvs. de libICE are o problemă ce împiedică gnome-session
    să funcţioneze corect.
    Dacă sunteţi pe un Solaris, ar trebui fie să upgradaţi la patch-ul Solaris
    #108376-16, fie să utilizaţi libICE.so.6 din Solaris 7 original.
    Copiaţi fişierul în /usr/openwin/lib. (Mulţumiri lui Andy Reitz
    pentru informaţii legate de acestă problemă).
    
    Sesiunea dvs. GNOME se va termina după închiderea acestui dialog.

en: Zvt terminal widget:     Michael Zucchi (zucchi@zedzone.mmc.com.au)
ro: Widget terminal Zvt:     Michael Zucchi (zucchi@zedzone.mmc.com.au)

en: _Add Bookmark
ro: _Adaugă semn carte

en: _Back
ro: Îna_poi

en: _Bookmarks
ro: _Semne carte

en: _Close terminal
ro: În_chide terminalul

en: _Delete...
ro: Şter_ge

en: _Forward
ro: Înai_nte

en: _Hide menubar
ro: Asc_unde bara meniu

en: _History
ro: _Istorie

en: _New Submenu...
ro: Submeniu _nou...

en: _New Window
ro: Fereastră _nouă

en: _New terminal
ro: Terminal _nou

en: _Open in browser
ro: Deschide în br_owser

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: _Reset Terminal
ro: _Resetează terminal

en: _Secure keyboard
ro: Tastatură _sigură

en: _Show menubar
ro: _Arată bara meniu

en: _Sort
ro: _Sortează

en: _Sort Submenu
ro: _Sortează submeniu

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Window
ro: _Fereastră

en: and finally, The Knights Who Say ... NI!
ro: şi în sfârşit, Cavelerii care spun ... NI!

en: clock/hourformat=12
ro: clock/hourformat=24

en: creating user directory: %s
ro: creez directorul utilizator: %s

en: directory utility
ro: Utilitar directoare

en: fixed
ro: fixat

en: gaspell Spell Checker
ro: Verificator ortografie gaspell

en: menu wasn't created
ro: meniul nu a fost creat

en: minutes
ro: minute

en: rxvt terminal
ro: Terminal rxvt

en: seconds
ro: secunde

en: the GNOME menu editor
ro: Editorul de meniuri GNOME

en: unable to create user directory: %s
ro: nu se poate crea directorul utilizator: %s

en: unable to remove .order file: %s
ro: nu se poate şterfe fişierul .order: %s

en: untitled
ro: faratitlu

en: untitled.desktop
ro: faratitlu.desktop

en: xbm/xpm image browser
ro: Browser de imagini xbm/xpm

en: xemacs text editor
ro: Editorul de texte Xemacs

en: xv image viewer
ro: Vizualizator imagini xv
